Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENDİK ORGAN NAKLİ YAPMIYOR

Pendik Kent Konseyinin organ bağışı ile ilgili düzenlediği toplantıda hem çarpıcı hem de üzücü bir veri paylaşıldı. Son iki yılda ilçemizde organ bağışı yapanların sayısı sadece 36 kişi!

Pendik Kent Konseyi tarafından organ ve doku bağışı ile ilgili farkındalık oluşturmak için geçtiğimiz pazartesi sabahı, Kent Konseyinin çalışma ofisinde bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Kent Konseyi Başkanı Süleyman Yılmaz, İlçe Sağlık Müdürü Gökhan İlhan, konuya ilişkin uzman doktorlar ve çok sayıda yerel basın mensubu katıldı.

Organ ve doku bağışı ile ilgili bilgiler aktaran ve durum değerlendirmesi yapan İlçe Sağlık Müdürü Gökhan İlhan şu sözlere yer verdi:“Türkiye’de 26 binin üzerinde organ nakli bekleyen insan var. Onları bile bile ölüme terk ediyoruz. İflas eden organın yerine yenisini yerleştiremediğimiz sürece bu sorun çözülmez”

Pendik’te son iki yılda organ nakli yapan kişi sayısının sadece 36 olduğunu belirten İlhan, “Bu son derece üzücü bir rakamdır. Bu sayıyı çoğaltmamız, insan hayatı kurtarılabilmesi açısından önem arz ediyor” dedi.

NEDEN ORGAN NAKLİNE OLUMSUZ BAKILIYOR

Dini nedenler bunların başında gelmekte ancak Diyanet İşleri Başkanlığı 6.3.1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıkladı. Beraberinde vücut bütünlüğü kaygısı, yapılan tedaviye güvensizlik, asparagas haberler, ailede organ bağışı hakkında konuşulmaması durumu da mevcut. Olumsuz bakış açınızı değiştirin ve organ nakli konusunda hem bilinçlenin hem de bilinçlendirin.

NERELERE ORGAN BAĞIŞI YAPILABİLİYOR

Organ bağış birimi kurulup TODBS sistemine giriş izni verilen tüm kamu hastaneleri, özel ve üniversite hastaneleri, ilçe sağlık müdürlükleri toplum sağlığı ve aile sağlığı merkezlerinde organ bağışı yapılabiliyor.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x