Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENDİK OKUMA GRUBU 2020 YILININ SON KİTABINI YORUMLADI: ‘TAİF’TE ÖLÜM’

Her ay bir yazarın romanını okuyarak tahlil eden Pendik Okuma Grubu üyeleri, aralık ayı buluşmasını da online gerçekleştirdi.

Okuma Grubunun toplantısına; Metin Yazıcı, Kadri Deniz, Aysen Eraydın, İrfan Seval, Funda Özkan, Sadife İlen Lima, Ezgi Yiğit ve Elif Kırnak katıldılar.

Toplantıda Hıfzı Topuz’un, ‘Taif’te Ölüm’ adlı romanı yorumlandı.

Mithat Paşa’nın hayatını konu alan tarihi roman olumlu ve olumsuz eleştiriler aldı.

Taif’te Ölüm, çöken bir imparatorluğun çağdaşlaşma sancılarını son derece akıcı bir dille anlatırken, dönemin baş aktörlerinin bireysel trajedilerini de başarıyla gözler önüne seriyor.
Roman, Mithat Paşa’nın siyasal ve bireysel yaşamının, dostluklarının ve aşklarının yanı sıra; günümüzdeki demokrasi savaşının, tarihimizdeki kökenlerine ve bugünün siyasal ayak oyunlarına taş çıkartan saray entrikalarına da tanıklık ediyor.

HIFZI TOPUZ OKUMA GRUBUNA MESAJ GÖNDERDİ

Grup üyelerinden Sadife İlen Lima, Gazeteci Hıfzı Topuz’a e-posta aracılığıyla davet mesajı gönderdi. Hıfzı Topuz’un cevabı şu şekilde oldu:

“Merhaba, davetiniz beni çok duygulandırdı. Çocukluk ve gençlik yıllarımı Kartal’da geçirdim. Pendik’e de sık sık giderdim. Oralardan çok tatlı anılarım var. Ama ne yazık ki sağlığım bu son zamanlarda uzaktan da olsa böyle bir toplantıya katılmama imkân vermiyor. Hepinizi sevgi ile kucaklarım.”

Pendik Okuma Grubu’nun 2021 yılında yine online yorumlayacağı ilk kitap, Aziz Nesin’den ‘Zübük’ olacak.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x