Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Pendik İnsan Hakları Kurulu’ndan Nezarethane Denetimi

Pendik İnsan Hakları Kurulu 2022 yılının üçüncü denetimini Pendik Emniyet Müdürlüğü Çınardere Çocuk Büro Amirliği’ne yaptı.

“Özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye” misyonu ile insan hakları eylem planı kapsamında;  yargı bağımsızlığı, özgürlük ve güvenlik hakkı, şeffaflık, hukuk devleti, mülkiyet hakkı gibi pek çok konuda reformlar yapılacağı belirtilmişti.

Eylem Planının 9’uncu amacı olan “İnsan hakları konusunda üst düzey idari ve toplumsal farkındalık” oluşturma amacı çerçevesinde il ve ilçelerde oluşturulan insan hakları kurullarınca daha aktif çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Nezarethane denetim komisyonunun üçüncü denetim yeri Pendik Çınardere Çocuk Büro Amirliği oldu. Denetimde kurul üyelerinden; CHP Temsilcisi Nurettin Yılmaz, İYİ Parti Temsilcisi Av. Döndü Görmüş, Basın Temsilcisi Son Dakika Gazetesi Mehmet Tuksal ve Pendik İlçe Sağlık Müdürü Temsilcisi, Uz.Dr. Abdulkadir Deniz yer alırken, Üstün Şensoy heyete eşlik etti.

Heyet Nezarethane ile birlikte ifade alma odası, avukat odası ve benzeri insan haklarının konusuna giren binadaki fiziki alanlar incelendi, belirlenen standartlara uygun olup olmadığı doldurulan formlar ile kayıt altına alındı.

Amir ve polis memurlarına sorular soruldu ve alınan cevaplar ile birlikte kurul üyelerinin gözlemleri ile insan hakları denetimi son bulmuş oldu.

Kurul raporlarını hazırlayıp Valiliğe bildirecek ve ilk toplantıda değerlendirecek. Bir dahaki aylarda yine zamansız ve habersiz yapılacak denetimlerde nezarethaneler ile birlikte huzurevleri ve yaşlı bakım merkezleri ve ceza infaz kurumları da Pendik İnsan Hakları Kurulu tarafından denetlenecek.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x