Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENDİK İÇİN FİKRİN VAR MI?

İlçemiz son 25 yılda ‘gelişmişlik ‘adına  hayli mesafe almış olsa da, İstanbul’un önemli bir kesimi için halen ‘taşra’ olarak nitelendirilmekte. Peki

bu imajı yıkıp Pendik’i Türkiye’nin cazibe merkezlerinden biri konumuna getirmek, uluslararası bir marka olmasını sağlamak için neler yapılabilir?

PENDİK son yıllarda yıldızı parlayan, İstanbul’un en değerli yerleşim yerlerinden biri oldu. Havaalanı, metro, marmaray,hızlı tren,deniz ulaşımı, marina, AVM’ler, toplu konut alanları, özel hastaneler, teknopark,kültür merkezleri ilçemizin zenginlikleri arasında.Bunlarla birlikte, yoğun nüfusumuz ve ticari potansiyelimiz de yatırımcıların ilçemize yönelmesine yol açtı.

Fakat tüm bu gelişmelere rağmen, Pendik İstanbul sakinlerinin önemli bir çoğunluğu için ‘taşra’ imajını yıkabilmiş değil.

Peki ilçenin bu hızlı gelişimine – değişimine katkı sunmak, Pendik’i tüm İstanbul’un, hatta Türkiye’nin tanıyacağı turistlik olarak da, ziyaret edeceği bir ilçe haline getirmek için neler yapılabilir?

Bu soruyu vatandaşlara yönelttik. Gördük ki Pendiklilerin birbirinden çarpıcı – çılgın – projeleri var.

İşte o çılgın projelerden bazıları:

  • Pendik sahilinden Gözdağı’na teleferik sistemi kuralım.
  • Sahildeki alana pizza kulesi benzeri içinde çarşısı olan bir kule dikelim. Adalar ve tüm İstanbul’u bu kuleden seyretme imkanı oluşturalım.
  • Şehir merkezine raylı sistem kuralım. İnsanlar mini tren vagonlarına binerek çarşıda alışveriş yapabilsinler.
  • Dünyanın en büyük – kapsamlı – kültür merkezini kuralım. İçinde ressam, heykeltıraş, müzisyen ve benzer sanatçılar sanatlarını icra etsinler. Uluslararası etkinlikler gerçekleştirilebilsin.
  • Sahil şeridinin Kartal sınırından başlayıp tersaneye kadar olan bölüme; içinde kız kulesi,galata kulesi, peri bacaları, piramitler, eyfel kulesi, çin seddi, babilin asma bahçeleri gibi yapıların prototipleri bulunan Miniatürk modeli bir gezi şehri kuralım.
  • Büyük bir pist inşa ederek helikopter taksi uygulamasını yaygın olarak hayata geçirelim.

Benzer fikirlerinizi Belediye Başkan Cin’e de iletilmek üzere www.pendikgazetesi.com.tr’ de yer alan haberimize yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN YORUMLARDAN BAZILARINI AŞAĞIDA OKUYABİLİRSİNİZ. YENİ YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ.

Servet Ceyhan Vardar: Pendik’imizi tanıtacak,Pendik’e ait bir DEĞER’in FESTİVAL’ini düzenleyelim.

Fatma Gülden Peri: Pendik sahiline denize girilebilecek iskeleler kuralım ve tabi ki şezlong, şemsiyeler.. Çok şık ve faydalı olur.

Sayit Ocaktan: Pendik burnu Martı apartmanının önü sahil yolunun deniz tarafına belli bir alana plaj yapılabilir. Çünkü eskiden sürekli akıntı olduğu için temiz olma ihtimali var. İyi bir çalışma ile bu mümkün olabilir mi bilmiyorum ama bakılmasında fayda var.

Ebru Yalçın Turan: Palmiye Plajı, Temenye Plajı yeniden açılsın. Sahilde festival yapılırdı. Sanatçılar gelirdi. Mesire yeri gibi olurdu, istenirse yeniden olabilir

Fatma Gülden Peri: Pendik sahiline denize girilebilecek iskeleler kuralım ve tabi ki şezlong, şemsiyeler.. çok şık ve faydalı olur.

Nezihi Işıkçı: Bir şehrin en önemli kültür değeri müzedir bence. Öyle 50 metrekare değil, büyük bir Cumhuriyet müzesi. Hem Pendik’in tarihi geçmişi hem de İstanbul ve Türkiye’nin tarihi geçmişi olmalı. Zaman geçtikçe değerlenir ve Pendik büyük imaj kazanır.

Mehmet Durgun: Bence önce bütün sokak caddeleri yürüme alanları modern şehir anlayışı ile düzenlenmeli. Saçım saçak herkes, belediye başkanını göreve davete edelim.

Ayşe Ünal: Yeşil alan. Maalesef her yer otopark oldu.

Gülay Kersü: Eski güzelliğini geri versinler yeter ama oda mümkün değil.

Ertekin Açık: Önce belediye başkanı Sapanbağları Mahallesi’nin sokaklarını bir gezsin. Kaldırımları bir görsün. Ondan sonra Pendik’te ne yapılmasına karar versin. GELMEZ, GÖRMEZ, BİLMEZ. Çok yaşa belediye başkanı…

TC Cüneyt Özgen: Sahil şeridi Kartal’dan Tuzla’ya kadar ağaçlandırılarak piknik alanı oluşturulabilir. Hem orman olur hem de piknik alanı. Etrafı tel örgüyle çevirerek belli yerlerden giriş verilip; girişi de kişi başı sembolik 1 TL yapılsa, içine wc su konsa, güvenlik konsa, anfi tiyatro yapılıp konserler olsa, alınan bu 1 TL’lerle maaşlar ödenir. İstihdam da olur, temiz bir ortam da. Hem eğlenilir hem de konser tiyatro seyredilir.

Cahide Aral: Sahilde yazlık sinema açılsın.

Davut Muratoglu: Bence münasip bir yere güzel bir halk plajı yapılsa iyi olur.

Ayfer Örücü: Pendik sadece merkez ve sahilden ibaret değil. Yenişehir Mahallesi de Pendik’in bir mahallesi.

Cesminaz Beğenmiş: Eski halini geri versinler yeter.  Beton yığınlarını ne yapacaklar, artırılmasın daha.

Boris Boris: Bunların olması için yiyicilerin gitmesi gerekiyordu

Emre Bora Gülen: Veteriner’den Tersane’ye kadar battı çıktı yapalım. Sahili eski formuna döndürelim.

Sevgi Özaltın Erdoğan: Pendik yeterince kalabalık, fikirler çok güzel de, bugünleri de aratmayacak şeyler yapmak gerekir.

Deniz Güney Sevimsavur: Pendik ana caddelerinde tatil günleri ve hafta sonu yürünemezken sahilde plaj düşünemiyorum. Çok şanslıyım ki Pendik’in o güzel geçmişini yaşayanlardanım. Birçok mahalle “Belediye merkez mahallelere hizmet veriyor bizim mahalleler kimsenin umurunda değil” diyor. Pendik pislik içinde sahildeki parklar, kaldırımlar, alt geçitler… Geçmişimiz geleceğimize ulaştıracak bizleri, müze en büyük ihtiyaç, merkez mahallede kapalı spor salonu ve temiz Pendik ile konuşturmalıyız Pendik’imizi.

Ayla Ata: Pendik sahile acil halk plajı ve teleferik gözdağına çıkalım.

Resul Aktürk: Bana sahilimde mangal sevdamı geri versinler.

Hakan Yılmaz: Pendik’in hiçbir mahallesinde hiçbir sokağında ne asfalt ne de yol var. Allah rızası için asfalt atın şu yollara ya bu ne rezalet böyle. 1 metre yol gitmeden çukur tümsek sürekli aynısı. Taksiciyim, nefret ettim yemin ederim.

Derya Şeker: Otoparklar yeraltına alınıp üzerleri yeşil alan yapılabilir.

Esma Çeliktürk: Ara ara geliyorum güzel Pendik’e, eski halini biliyorum. Nostalji tramvayı çok hoş olur çarşı içi ve sahilde. Çarşıdaki tüm yollara park etmiş araçlar kaldırılmalı. Yollar dar. Ağaçlandırma yapılmalı. Eski çay parkları sahilde yeşillendirilerek tekrar olmalı. Kaldıysa eski evler, okullar korunmaya alınmalı. Ben Antalya’da oturuyorum  Şehrin sembolü olan birkaç okulu / doğumevini betona çevirdiler. Anılarımız gitti. Pendik korusun / korunsun. Belediye bisiklet kiralasın mesela … Sahildeki mangal yerleri başka dinlenme alanlarına taşınmalı, ilk kez gördüğümde uzaktan yangın var sandım . O koku o sahilde olmamalı. Eski tren vagonları hala bir yerlerdeyse ve kullanım dışıysa değerlendirilip / boyanıp çay ocakları gibi sahile serpiştirebilinir. Boya firmalarıyla anlaşıp tüketiciye uygun şartlarda tek tip ihtiyaç olan binalar yenilensin örneğin. Eski de kalan değerlerin korunması çok çok önemli. Pendik müzesi harika fikir. Eski Pendiklilerle röportaj yapın, anlattırın, kaydedin. Uzaktan ama anne tarafı Pendik’i çok seven biri olarak naçizane fikirlerim bunlar.

Sevil Başaran: Beş yıldır bitmeyen sahildeki otopark inşaatı bitirilsin. Senelerdir çok çirkin bir görüntü oluşturuyor.Üstelik çarşıya arabasıyla gelmek isteyenlere büyük kolaylık sağlıyordu.

Kader Kar: Bence önce çarşı içinden araçlar kaldırılsın.

Ünzile Kaleli: Sanatçılara ait bir çarşı olsun Belediye özellikle el emeği üreten kadınlara ait sabit bir merkez oluştursun, üreten kadınlar burada el emeklerini sergilesinler…

Ayla Hekim: Pendik’te kentsel dönüşüm olmalı, ilk olarak çarşı ve sahil kesim eski ve çürük yapılardan kurtulmalı. Öncelikle bu bölgenin güvenli olması sağlanmalı. Çünkü yoğunluk aşırı fazla. Pendik ‘merkezden’ ibaret değil ama merkezin ayrı bir çekimi var. Bu yüzden ne yapılacaksa bu bölgeye yapılmalı. Eksik çok. Özellikle kapalı spor salonu, kütüphane sosyal ihtiyaç. Ama amaç gelir getirip ilçeyi kalkındırmak olacak ise Dubai’deki Miracle Garden gibi bir yer yapılabilir. Hem yeşil olur hem de gelecek nesillere yeşil bir şeyler bırakmış oluruz.

Murat Yeğit: İlk olarak otopark sıkıntısını çözün, sonra yeşillensin gerisi kolay. Oyun parkları olsun ama iki tane malzeme ile değil, kapsamlı olmalı.

Seferiye Çanlı: Sahildeki silueti bozan binalar var onların yıkılması lazım.

Sema Çınar Demirci: Pendik’e ne yapsan eğreti durur, bırakın dağınık kalsın. Yeter delip deşmeyin, daha fazla kalabalıklaştırmayın kâfi. Bence giriş çıkışına kocaman bir kapı yapılsın daha da içeri kimse alınmasın.

Reyhan Uçar: Önce şimdiki halini bir yaşanılır yapın, etrafı yemyeşil yapın, ilçeye girişteki anlamsız kapıyı kaldırın. İlçedeki abuk sabuk saatlerin yerine çiçek dikin, otopark yaptığınız eski belediye binasının olduğu alanı ağaçlandırın, mini bir organik pazar yapın bu bize yeter… Yani kısaca Pendik’i eski haline getirin…

Muhsin Yıldırım Subaşı: Belediye maalesef çok zayıf, ne hikmetse de aktif değil. Tuzla maşallah coşuyor. Şadi başkanı tebrik ediyorum.

Servet Ceyhan Vardar: Çocuklarımız için ufak da olsa hayvanat bahçesi istiyorum. Zevk sahibi olan, ilgilenenler için botanik bahçesi iyi olur.

Yasemin Yrmz: Raylı sistem ve kütüphane çok güzel fikir.

Haydar Aysu: Yeni olan /olacak her şey sizin olsun. Ben sahilde Deniz gazinosunu, Muhteremin kahvesini, Kamarot Saimin kahvesini, Eyüp amcanın restoranını, karakolu, İskele gazinosunu, Rabia teyzenin dükkânını, Şahin bonmarşesini, Balıkhaneyi, Paço Yaşarın kahvesini, Hayri babanın meyhanesi, Ahmet abinin kereste deposunu, Hilmi gazinosunu, Tütem kahvesini, Erdoğan Kalender abinin tamirhanesi, Arap Mansurun meyhanesini ve Mehtap gazinosunu isterim.

 

Nigar Akkaya: Miniaturk fikri çok güzel, teleferik de olabilir. Ama yüksek kule fikri berbat bir fikir. Pendik için yapılacak en güzel şey bütün sokakları yeşillendirip nostaljik alanlar oluşturulması ve Pendik tarihini yansıtan sokaklar yapılması. İnsanlar gezip görmek için artık huzurlu yeşil alanlar arıyor. Abuk subuk kostümler ve saçma dekorlar yerine doğal görünümlü semtler, insanların daha fazla ilgisini çekiyor. Unutmadan Kemal Tahir kütüphanesi İstanbul’daki en iyi yüz kütüphane içinde ilk on da. Oradaki başarıyı bütün Pendik’te görmek isteriz.

Perihan Minaz: Aman teleferik mi, zaten Pendik iğne atsan yere düşmez durumda. Birde bu olursa vay Pendik’in haline. Bence eski, sakin ve güzel günlerine nasıl döneriz onu düşünmeliyiz.

Gülay Parlar Yücel: Pendik YHT altgeçidine düzgün bir asansör ve dolmuş durakları tarafına yürüyen merdiven konulsun. Birde alt geçit temizlensin. Diğer fikirlerimizi sonra söyleyelim, belediye daha temizliği başaramıyor.

Şükran Güder: Pendik’te Adalara sefer bile yok. Alt geçitler bakımsız, ilaçlama yetersiz.  Yatırım köylere, merkeze yok.

Şemsettin Uygur: Sahildeki hurdalık gibi görünen gemilerin kaldırılıp amatör denizcilere barınak yapılması ve dolgu ile deniz seviyesi yükseltilip plaj yapılması en çok özlenen ve istenen konuların başında gelmektedir. 10 senelik araştırmalarıma dayanarak yazdım.

Gürsel Pınarlı: Şehir içini parkları temiz tutmayı öğrenelim. Belirli yerlere kültürümüzü vurgulayan minyatürler, heykelcikler, yazılar koyalım.

Canip Çakal: Hafta sonları Pendik’in içine taşıt girişi olmasın. Sahile açık hava sineması kurulsun

Nigar Tuğrul Gökçen: Çarşı içine raylı sistem çok güzel fikir her mahalleye minibüs yok ya da çok beklemek gerekiyor. Kapalı otopark hâlâ açılamıyor. İSPARK çok pahalı zam gelmiş. Sanki park yaptığımız yerde çay servisi yapılıyor.  Sahiller boş, çay içecek çay bahçesi yok. Millet yerlerde acıların müziğini dinliyor. Güzel temiz bir düğün salonu yok. Alt geçitlerde keşke yürüyen merdiven olsa. İnsanlar rahat kullansaydı. Kocaeli sahilinde Masallar Diyarı diye park yapılmış bayıldım. Belediye başkanının oraya gitmesini isterim. Hem halk için hem de çocuklar için süper bir park. Sahile öyle bir şey yapılabilir. Köylere verilen değer ve hizmet niye Pendik’e verilmiyor anlamadım.

 

Hasan Ali Sönmez: Geçmişini ve yaşantısını hatırlayıp benimseyen balıkhane, satış çarşısının merkezde ve çoklu satış yerleşkesi ilelebet temennimdir

Nurten Türker Şahin: İyi güzel de Pendik çarşı evleri dökülüyor. Öncelikle dönüşüm hep yokuşa sürülüyor. Çarşının hali. Bu haliyle kimlere tanıtacağız bu kasabayı…

Tunay Tuncer: Pendik’e kaliteyi getirecek yatırımlar yapılsın. Sahil yolu bomboş, Marinadan başka oturulacak bir yer yok. Eskiden olduğu gibi çay bahçeleri, balık restoranları yapılabilir.

İrfan Aramak: Pendiklinin en önemli acil ihtiyacı konutların depreme dayanıklı hale getirilmesi. Deprem toplanma alanlarının çoğaltılması ve yüz ölçümlerinin büyütülmesi, istihdam alanlarının teşvik edilmesi, yeni istihdam alanı oluşturulması gerekiyor. Pendik’i idare edenlerin, Pendik halkının emanetçisi olduğunu unutmaması.

Hülya Elgin Aras: Derelerin üstü kapansın. Sanayi bölgeleri daha yukarı kaydırılıp yerine yeşil alan yapılsın.

Ünal Durukan: Pendik deniz kenarında bir yer mi? Pendik’te deniz var mı?

TC Emine Çevik: Deniz ulaşımı artmalı. Adalar, Eminönü, Kadıköy ve Beşiktaş’a vapur seferleri olmalı.

Necati Çeliktaş: Vapur seferi olmayan bir ilçe Pendik…

Ayhan Aydın: Kurtköy tarafına yapılan yatırımın yarısı çarşıya yapılsın. Gerisi gelir zaten.

Mevlüt Ayhan Paçacı: Olmaz güzel kardeşim, Pendik’te kaymak yiyen belediye başkanları oldukça olmaz. Geçmişten günümüze bu böyle oldu yoksa şu an Pendik dünya markasıydı. Bakınız Şişli’ye, dünya tanıdı marka oldu. Yani demem şudur ki halkı esnafı seven iç içe olan bir başkanla, bu projeler yürütülebilir. Pavli adasını halka açmak, turizme kazandırmak gerek.

Hatice Opan Urtekin: Sahil piknik alanlarında daha fazla çöp kovası olsun. Çöpleri elimizde gezdirip çöp kovası arıyoruz.

Gülşen Tarcan: Vapur seferleri yapılsın denizde gezi turları düzenlensin. Yeşil alanlar artırılsın. Yelken kursu gibi öğretici uygulamalı dersler verilsin. Sahil hattına kitap dolabı yapalım isteyen sahilde kitap okuyup yerine koyar hatta evdeki kitaplarını başkalarının okuması için getirebilir.

Selma Erdin: Her mahalleye deprem toplanma alanı kesinlikle lazım ve de acilen.

Esma Aydın: Adalara vapur istenmişti bir dönem. Sabah yediye konmuş sefer artık amaç neyse..

Duygu Gökmen Yılmaz: Raylı tren sistemi harika fikir. Kule de ek olarak çok güzel. Pendik’in eşsiz manzarasını adaları seyretmek harika olur.

Mufit Aydemir: Şaka mu bu fikirler. Çarşıda millet üst üste geziyor. Daha fazlasından bahsediyoruz galiba!

Sabiha Ceyhan Güner: Pendik sahiline Dragos’taki ve Tuzla Palmiye’deki gibi hesaplı ve denizin dibinde belediyenin yerleri olmalı. Eski Pendik gibi… Birde yazlık sinema yapılmalı, nostalji olurdu.

Alper Şen: Tüm çarşıya yer altı otoparkı yapılsın bitsin bu çile kat kat otopark yapılsın.

Sadık Erdogan Fırat: Senelerdir sahildeki otopark bitmedi…

Sema Alhas: Mevlüt Bey sitesinin bahçesinde ağaç kalmadı, beton yığını oldu. Yeşil alan kalmadı…

Suzan Kaya: Sahil kısmında içinde farklı etkinliklerin de yapılabileceği bir bowling alanı olsa çok iyi olurdu. Gençlerin eğlenebileceği fiyatı makul olan bir alan.

Asiye Boz: Pendik’te yer kalmadı. Aslında o kadar güzel etkinlik alanları vardı önceden. Şimdi her yer dolmuş, gözümüz aydın. Hiçbir istediğimiz maalesef olmaz…

Ali Ölmez: Pendik sahilini denizle buluşturmak ilk hedef olmalı. Marina yanında feribot iskelesi ve devamında denize bağlantı yok. Alt ya da üst geçitlerle deniz kenarına inmek kolaylaştırılmalı. Betonda denizi görmeden sahilde geziyorum demek gerçekten trajikomik.

Metehan Zayrek: 70 senedir Pendikspor’a stat yapmayan belediyeler bunları mı yapacak?

Azem Yaman:  Pendik’e büyük ve açık alışveriş merkezi, her türlü eğlence ve spor merkezleri, sinema – tiyatro salonları inşa edilmesi gerekiyor. Çevre ilçelerde yaşayan birinin canı mı sıkıldı Pendik’e gideyim diyecek. Bir şeye mi ihtiyacı var? Bunu Pendik’te bulurum diyecek. Bir arkadaşı ile mi buluşacak Pendik’te buluşalım diyecek.

İsmail Küçük: Bence yıkılan belediye yerine otopark değil de akşamları çoluk çocuğumuzla izleyeceğimiz yazlık sinema isterim. Pendik’imizi seviyoruz.

Selma Demir: Çocukluğumda yazın fuar alanı açılırdı. Her akşam fuarı gezerdik, harikaydı. Böyle bir şey insan canlılığı ve sosyal yaşam için de mükemmel olur.

Sevgi Keleş: Pendik gibi büyük bir ilçede, başarısı %1 gibi düşük bir oranda kalan, çocuklarımızın tercih edebileceği bir lise yok. Bu, ilçenin eğitim seviyesi düşüklüğünü gösteriyor. Çocuklarımız kilometrelerce uzak liselere gidiyor.

Neşe Erkurt: Belediye bunların hiçbirine bütçe ayıramaz. Hazır iki tane havuzumuz var, onlar yenilenmeli.  Dr. Tahsin Acar Parkı’na biraz bakım yapılmalı. Sahildeki gemiler kaldırılsın yeter hazır olanları bile el atılmıyor…

Hülya Altıntaş: Sanayi kaldırılsın.Yerine olimpik havuzlu büyük bir sosyal tesis, spor alanları yapılsın çok isterim. Pendikli gençlerin ve çocukların buna çok ihtiyacı var.

Şeker Yılmaz: Bırakın Pendik betonlaşmasın. Önce Pendik’in yönetim zihniyeti değişsin. Çekin elinizi Pendik doğal kalsın.

Aysen Eraydın: Teleferik fikrine bayıldım. Pendik’te kent müzesini görmek isterim.

Mehmet Oğuz: Pandemi döneminde zor ama yapılabilecekler: Güzel balkon çiçek yarışması. Çarşılarda en güzel dükkan önünde çiçek yarışması. Çarşılarda caddelerde trafiği ve dükkan cephesini bozmadan süs ağaçları dikme ve bakımında en iyi esnaf seçimi.  Şehir içinde ve müsait geniş yol kenarlarında oturulabilecek yeşillikler içinde köşeler yaratmak. (Genellikle yaşlılar için) Dünyanın her yerinde hava alanlarına gidiş geliş yol kenarlarındaki binalar ve çevre peyzajı güzeldir ve dikkat çekicidir. Sabiha Gökçen’den Pendik’e geliş yolu sağı solu perişan. Oraya emsal yükseltilerek güzel binalar ve çevre düzenlemesi yapılarak güzel bir hava yaratılabilir. Taşlıbayır’ da ve e-5 kenarında metro çıkışının olduğu yerde 50 dönüm hazineye ait arazide, Ali Vasfi Tepesi’nin ön yüzünde müsait yerlerde küçük kafeler, çocuk oyun alanları, küçük de olsa parklar, oturma köşeleri yapılabilir. Bu bölge en güzel şehir balkonlarıdır. Temiz sokak,temiz cadde sloganıyla halk – esnaf – belediye işbirliği ile bir Avrupa ilçesi yaratılabilir.  Tüm mahallelerin önemli yerlerine önerileriniz ve şikayetleriniz doğrultusunda kutular konularak gereği yapılırsa halk memnun edilebilir.  Pandemi ile ilgili ilçenin önemli noktalarına uyarıcı levhalar konulabilir. Yine aynı yerlere sağlık sorunları ile ilgili ücretsiz yardım isteme telefonları konabilir.

Songül Yazıcı: Şehir turları istiyoruz.

Selma Halaçoğlu: Açık çarşı! En güzeli! İstasyon var zaten!

 

İNSTAGRAM’DAN

sonsuzluk_isareti100: Yeterince kalabalık bence yaşlı ve engelli özel bireyler için ve onların aileleri için nefes alabileceği yerler. Pendik yeterince güzel nostalji kalsın. Parklar oyun alanları gençlerin aktivite yapacağı güvenli yer ,aslında gelişmek yok olmaktır .Çevre düzenlemesi ve yeşil alan yeterli .

ayten35_34: Pendik Anadolu Yakası’nın en güzel bir yerleşim yeri olduğu kesin denizi ile marinasıyla ormanı ile doğa sayıla birkaç küçük şifrelerimiz olsa da inşallah belediyemiz bunlara da el atacak daha çevre düzenlemesi olacak yerler var onlarda düzelirse muhteşem bir Pendik var burada. Aydos Tepesi’ne Bence Eyfel Kulesi gibi bir kule kurulabilir oraya teleferik kurulabilir turist akımı bile olur Bunun için İnşallah zamanla bunları da göreceğiz göz daha küçük kalır ama Aydos Tepesi muhteşem bir manzarası vardır.

s.aydin80: Sahilde eski nostaljik kayıklar olsa ne güzel olur. Ufak geziler, dinlendirici müzikler… Ay yıldız şeklinde gezi köprüsü yapsanız, deniz ortasına doğru…

timur_koltuk_yikama: Bol bol ağaç dikelim, yemyeşil bir Pendik olsun…

eb.rulabtek: Sahile Lale çay bahçesi geri gelsin! O kadar mekana karşı dimdik ayakta duran şöyle nostalji tadında.

wenditutto: Denizimiz var plajımız yok, plaj yapalım. Pendik’i eskisi gibi turistlik bir yere çevirelim. Eskisi gibi sahilde çay bahçeleri olsun. Sahile ulaşmak daha kolay olsun. Altgeçit olsun. Pendik’in içine tramvay olabilir. Belediye yönetimi en büyük hatayı belediye binasının Pendik’in içinden taşımakla yaptı. İnsanlar her yerden belediyeye, yani Pendik’e geliyorlardı. Bu gelenlerin Pendik’e yararı oluyordu. Şimdi yerine otopark yaptınız. Zaten Pendik’in tamamı otopark! Pendik’e bir getirisi yok. Dikkat ettiyseniz tek tek işyerleri kapanıyor. Demek ki daha az insan geliyor Pendik’e.

dogasevencan: Pendik belediyesi bunların hiçbirini asla yapmaz. İlk defa çalışmayan bir belediye başkanı görüyorum. Sadece kendi mahallesinde, tanıdık yerlere önem veren bir belediye var. Asla halka hizmet yok. Seçim öncesi dünya vaatler vardı. Bunlardan biri de sahile balkon tarzı seyir köprüsü… Hani nerde? Asla olmayacak vaatler bunlar, sadece oy potansiyeli için yalan vaatler…

zeynep_ozdemir_sancak: Ayy bu kadar kalabalığı kaldıramıyor birde tüm Türkiye’yi mi çekicez.

zeynep_faruk_okumus:  Pendik’te plaj olsun.

hrykaraa: Yeterince kalabalık Pendik.Tren yolu alt geçidi ile minibüs durakları çok kalabalık. Marmaray alt geçidine yürüyen merdiven istiyoruz. Pandemiden dolayı asansörler tehlikeli. Zaten yetersiz. Bayram gibi özel günlerde buradan yürünmüyor. Bunu defalarca çeşitli kanallarla duyurmaya çalıştım.İnşallah sesimi duyan bir yetkili olur.

fatma.cinar69: Kavakpınar Mahallesi’ne hiç bakılmıyor imar bekliyoruz gelmiyor.

dursunnuran: Yayalar Şahinner sokak tapu bekliyori seneler oldu. Paramızı yatırdık bir haber yok. Teleferik güzel fikir harika olur.

zhr. atby.dmr: Yeterince kalabalık bir ilçe zaten. Türkiye’yi Pendik’e çekmek bize bir şey katmaz, hayatımızı zorlaştırır daha çok. Misal ben karşıya gittiğim zaman daralıyorum ve Pendik’e adım attığım an rahatlıyorum. Çünkü kalabalık ve trafik gerçekten çekilmez…. Dışarıdan insan çekmek yerine içerisinde yaşayan insanların ihtiyaçlarına kulak verseniz daha güzel olur bence… Misal gecekonduda yaşayıp artık kentsel dönüşüme dönmek isteyen binlerce insan var. Yatırım yapacaksanız oralara yapın. En basit örnek AYDOS… İkinci bir misal çocuklarımızın oynayabileceği güzel oyun parkları olabilir. Kırılmamış, dökülmemiş tehlike saçmayan. Örneğin Yenişehir İtfaiyesinin oradaki gibi zemini kumlu bir park her mahalleye en azından 1 tane yapılsa süper olur…

enesakbeyx: Pendik’in zihniyetini değiştirelim, elitleştirelim. Bütün dünya Pendik’e gelir …

sevinc4084: Pendik doğumlu olarak eski Pendik hayaliyle yaşıyoruz. Önce göçü engellememiz lazım. Tenis kulübünü geri istiyoruz. Çok güzeldi. Yıkıldığında çok üzüldük. Pendik’e çok yakışıyordu.

esmakeremdilek: Pendik zaten çok kalabalık. İçinde bulunduğumuz pandemi zamanı dükkanlar kapalı, sokaklar boş. Sadece kuş sesi vardı. O zaman anladım Pendik çok güzel ve özel bir yermiş. Hiç gitmediğim bilmediğim sokakları varmış.  Normalde kalabalıktan kaçıp eve dönmek isteriz.

yasar.akkaya.399041: Plaj ve iskele ada tesisleri karşısında kum döküp plaj voleybolu ve plaj futbolu yerleri yapılsın ücretli olsun. İpsiz sapsız girmesin. Belediye ve teşkilat mensupları için ayrıca ücretsiz yerler olabilir. Bostancı sahildeki Beltur tesisleri gibi deniz için Şile ve Kefken ve Darıca’ya gidiyoruz . Pendiklilerin denize ve deniz suyu ile doldurulmuş havuza ihtiyacı var. Belediye için de gelir kapısı olur. Pendik halkının da yol parası cebinde kalır, uzun yol çilesinden kurtulur.

arfdrmz58: Metro gelmeli. Millet Bahçesi’nden Gözdağı’na teleferik olmalı…

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x