Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENDİK GAZETESİ 32 YAŞINDA

Pendik gazetesinin, ‘onca ekonomik krize, ülkede yaşanan siyasi çalkantılara rağmen, çizgisini bozmadan varlığını muhafaza edebilmesi’ üniversitelerde inceleme konusu oldu. Birçok üniversite öğrencisi ‘yerel gazetecilik’ ile ilgili okul bitirme tezini, Pendik gazetesini esas alarak verdi.

 12 Şubat 1988 yılında yayım hayatına başlayan Pendik gazetesi 2019 Şubat ayı itibari ile 32.yaşına girmiş oldu.

Harflerin teker teker elle dizildiği tipo matbaa döneminden başlayarak, sektörün tüm aşamalarını yaşamış bulunan Pendik gazetesi, bu gün son teknoloji ile basılıp, internet ve facebook ortamında da yayınlanarak okurlarına ulaşıyor.

Bir okul niteliğindeki gazete, yayım hayatı boyunca; ulusal basında görev yapan, iş dünyasında başarılı olan çok sayıda meslek erbabı yetiştirdi.

Dergiler, rehberler ve birçok özel çalışmanın altında da imzası bulunan, yoksullara yardım kampanyaları, çocuk yüz güzelliği yarışmaları gibi yine birçok sosyal ve kültürel etkinlik gerçekleştiren Pendik gazetesi ilçemizdeki iletişim faaliyetlerinde öncü rol üstlendi.

Pendik gazetesinin sayfalarında her siyasi görüş kendisine yer bulabildi. Bu yüzden de, sadece bir kesimin değil, her kesimin okuduğu bir gazete oldu.

İlçenin tüm problemlerini gündeme getiren, ilçe insanının duygu ve düşüncelerini ifade edebildiği bir iletişim aracı olan Pendik gazetesi, bu anlamda şehrin sosyo ekonomik ve sosyo kültürel yaşamına da katkı sundu.

Yayım yaptığı dönemlere ışık tutan ve sahip olduğu gazete arşiviyle Pendik ilçesinin yakın tarihini belgeleyen Pendik gazetesi, bu anlamda da bir başvuru kaynağı niteliği taşımakta.

‘Geçmişte neler yaşanmış?’ sorusunun cevabı, gazetenin 32 yıllık arşivinde asıllarıyla mevcut.

Gazetenin yazı işleri müdürlüğünü kuruluşundan bu yana sürdüren Metin Yazıcı 32.yıl için şunları söylüyor:

“Kuruluşumuzdan bu yana kısıtlı imkanlarla yayım hayatımızı sürdürdük. Hep çalışkan bir ekibimiz oldu. Kimseye bağımlı kalmadık. Her kesimden insanın okuyabileceği bir gazete çizgisini takip ettik. Pendiklilerin gazetesi, ilçe kamuoyunun ortak sesi olduk. Ticari anlamda çok para kazanan bir kurum değiliz ama insanların güvenini kazanmayı başardık.

Biz her Pendikliyi bir Pendik gazetesi muhabiri olarak gördük. Gerektiğinde onları bulundukları noktalarda görevlendirdik. Dolayısıyla her yerde elimiz, kolumuz oldu. Yere sağlam bastık.

Bizim yayım hayatına başladığımız tarihten bu yana; ilçemizde yüzlerle, İstanbul’da ve Türkiye’de binlerle ifade edilebilecek sayıda (yerel – ulusal) gazete ve dergi açılıp kapanırken Pendik gazetesinin 32 yıldır ayakta kalabilmiş olması biraz da bundan dolayıdır.

Şimdiki hedefimiz; gazetemizi yeni bir jenerasyona miras bırakmak üzere, yeniden genç bir kadro tesis etmek ve yetiştirmektir. Pendiklilere sevgi ve saygılarımı sunuyorum”

 

 

Bildir
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
EROL YAZICI
3 yıl önce

Dilek Altunöz Pendik gazetesinin son 9 yılına damgasını vuran – gücüne güç katan – imajını perçinleyen – donanımı ve duruşuyla muhteşem bir performans gösteren – harikulade bir genel yayın yönetmeni olmuştur. kendisine sonsuz sevgiler ve en derin saygılarımızı sunarız – onu çok seviyoruz

1
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x