Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENDİK BELEDİYESİNE SIFIR ATIK ÖDÜLÜ

Pendik Belediyesi 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesinde yerel yönetimler kategorisinde İstanbul’da ödül alan tek belediye oldu. Ödülü Emine Erdoğan’dan alan Belediye Başkanı Ahmet  Cin “Doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması ve gelecek nesillerin kaynak sıkıntısı çekmemesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu yıl 2.si düzenlenen Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Zirvede sıfır atık konusunda yerel ve özel sektörde faaliyet gösteren kurumlara ödüller verildi. Türkiye’nin ilk 1.Sınıf Atık Ayrıştırma Merkezine sahip olan Pendik Belediyesi de İstanbul’da tek “Sıfır Atık Yerel Yönetimler” Ödülünü alan tek belediye oldu. Belediye Başkanı Ahmet Cin’e ödülü, zirveye katılan Emine Erdoğan takdim etti.   

Sıfır atıkta 20 milyar liralık tasarruf söz konusu

“Yarınları Kurtarmaya Bugünden Başla” temasıyla düzenlenen törene, sıfır atık projesinin öncüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da katıldı. Zirvede konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sıfır atığın önemine değinerek “İklim değişikliğini azaltacak olan biz insanlarız. Geri dönülemez bir noktaya varmamıza çok az kaldı.” dedi ve tüm kamu ve özel sektörün sıfır atık sistemine geçtiği takdirde, yıllık 20 milyar liralık tasarruf elde edileceğini söyledi.

“Yurtiçi ve yurtdışında birçok belediyeye örnek oluyoruz”       

Dünya nüfusunun artması ve tüketim alışkanlıklarının değişmesiyle her geçen gün doğal kaynakların azaldığına dikkat çeken Belediye Başkanı Ahmet Cin, “Ambalaj atıklarının geri dönüştürülmesi konusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’nin ilk Tam Otomatik Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi’ni kurarak ayrıştırılabilir atıkları hem ekonomiye kazandırıyoruz hem de çevremizi koruyoruz. Faaliyetlerimizle yurtiçi ve yurtdışında birçok belediyeye örnek oluyoruz. Doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması ve gelecek nesillerin kaynak sıkıntısı çekmemesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz”dedi.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x