Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Pendik Belediyesi Yeni Binasına Kavuşuyor

Vatandaşa konforlu hizmet için tasarlanan Pendik Belediye binası aynı zamanda çevreci olacak. Ulaşım akslarının merkezinde yer alacak yeni bina, depreme dayanıklı olacak. Kendi enerjisini üretecek ve yağmur suyunu değerlendirecek teknoloji ile yapılacak.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK.

Geleneksel Türk mimarisi ile tasarlanan 6 katlı yeni Pendik Belediye binası, güneş panelleri ile donatılacak. Tükettiği enerjinin önemli bölümü geri dönüşümle sağlanacak.

ULAŞIM HER YÖNDEN ÇOK KOLAY

Bahçelievler Mahallesi’nde Hilmi Abbas Paşa Camii (Eski İmam Hatip Lisesi Arkası) yanında yapılacak bina; Marmaray’a, Çarşı’ya, minibüs ve sahil yoluna yürüme mesafesinde olacak. Vatandaşlar yeni binaya ulaşımda birçok alternatif yola sahip olacak.

YAĞMUR SUYU BAHÇE SULAMASINDA KULLANILACAK

Yeni Pendik Belediye binasında yağmur suyunu değerlendirecek sistem olacak.  Binaya kurulacak sistemle yağmur suyu çatıda toplanarak depolanacak. Depolanan suyla meydandaki bitkiler sulanacak ve böylece önemli ölçüde su tasarrufu yapılacak.  Depolanan su aynı zamanda olası bir yangın durumunda kullanılacak.

YENİ BİNA DEPREM İZOLATÖRLÜ YAPILACAK.

1989 yılından beri Pendik Çarşı ‘da hizmet veren belediye binası, deprem yönetmeliği ve önlemleri kapsamında 2019 yılının sonunda tahliye edilmişti. Halen Esenler Mahallesindeki geçici binada hizmet veren Pendik Belediyesi, yapımın tamamlanması sonrası depreme dayanıklı yeni binada tüm müdürlük ve birimleriyle hizmet verecek. Binada deprem izolatörü kullanılacak.

Engelli araç enerji istasyonu, bisiklet yolu ve parkı:

yeni binaya engelli bireylerin konforlu şekilde hizmet alması için rampaların yanı sıra, engelli araç enerji istasyonları da kurulacak. Aynı zamanda bisiklet yolu ve parkı da yeni binada yer alacak.

240 ağaç ve 65 bin bitkinin bulunacağı meydan olacak

Yeni Pendik Belediyesi binasında 9 bin metrekarelik meydan ile 5 bin metrekarelik yeşil alan bulunacak. Yeşil alanda 240 ağaç ve 65 bin bitki yer alacak. Ayrıca meydana iki süs havuzu konulacak. Aynı zamanda meydana geleneksel mimaride çeşme ve saat kulesi yapılacak.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x