Pendik Belediye Başkanı ve Tüm Başkanlara Acil Çağrı!

Çalışma hayatının en önemli kuralı hiç şüphesiz çalışanların moral ve motivasyonunu en üst seviyede tutmaktır. Bunun tabii ki birçok yolu vardır.

Bu konuda klasik yöneticilerin aklına ilk gelen ücret politikasıdır.
Tek olmasa bile çok büyük bir etkisi vardır çalışanın moral ve motivasyonunda. Ancak kesinlikle yeterli değildir.

Çalışana verilen değer, sadece kendisine değil ailesine de verilen değer ile ölçülür. Çalışanın özel hayatındaki mutsuzluğunun en büyük zararını aslında çalıştığı kurum öder. Maalesef ülkemizde gerek emekçilerin bilinçsizliği gerek ise bu konuda yeterli ölçüde bilimsel çalışmalar yapılmaması gibi nedenlerle bu konu hep göz ardı edilmiştir.

Çalışanlara duygusu, hobisi, özel hayatı ve sosyal yaşamı olmayan adeta birer robot gözüyle bakılmasından artık vaz geçilmeli.

Bu yazıyı yazmamın sebebine gelince…
Her sabah oğlumu saat 06,30 civarı okuluna gitmek üzere otobüs durağına bırakıyorum.

Özellikle bugünlerde o saatlerde hava son derece karanlık oluyor. Diğer taraftan neredeyse eksilere varan sabah soğuğu adeta nefes almanızı engelliyor.

Pendik, Çamlık Mahallesi, Yonca Sokağında, sabahın o karanlığı ve soğuğunda elinde süpürge ve toz küreği ile o sokağı büyük bir gayretle süpürmeye çalışan temizlik görevlisini görünce adeta içim parçalanıyor.

Bir taraftan gece karanlığının verdiği ürperti, diğer taraftan ciğerleri yakan dondurucu soğuk.
Bu çalışanın da eminim ki bir ailesi, bir eşi, bir çocuğu vardır.
Kendisi ile hiç konuşmadım.

Ancak bu ortamda hem ailesinin hem de kendisinin yüksek moral ve motivasyonda olduğunu düşünebilir miyiz?

Babam bu karanlıkta korkar mı, üşür mü diye düşünen bir evladının, eşimin başına bu saatlerde ya bir şey gelirse diye her gün o stresi yaşayan bir eşinin olduğunu düşünelim bir an.
Belediye Başkanımız Ahmet Cin ve birçok belediye başkanı bu durumun farkında olmayabilir.

Başkanın farkında olması durumunda gerekeni mutlaka yapacağına inanıyorum.

Çalışanımıza verilen her değer o firmanın kurumsallaşmasının, bilimsel ve profesyonel bir ekiple yönetildiğinin en önemli göstergesidir.

Bu soğuk kış günlerinde canhıraş bir şekilde alın terini döken bu emekçi arkadaşlarımız için mesai saatlerine yönelik yeni bir düzenleme mutlaka yapılmalıdır.

Bu konuda tüm belediye başkanlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.

Magic Johnson ne güzel söylemiş: “Takım arkadaşlarınıza sizin için neler yapabileceklerini sormak yerine, onlar için neler yapabileceğinizi sorun.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.