Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PEKSAD ANADOLU RÜZGARI ESTİRDİ  

Bu yıl 3.sü düzenlenen Anadolu Halk Oyunları Gecesi’nde ülkemizin değişik yörelerinden kesitler sunuldu. Program bütünü ile mükemmeldi

Halk oyunları eğitmenlerinin hazırladığı gece; 9 eğitmen, 125 dansçı, 10 görevli ile sahnelendi.

Ülkemizin değişik yörelerinin halk oyunlarından kesitler sunulduğu gecede 7’den 70’e her yaştan görev alan kursiyerler bir yıl içerisinde almış oldukları eğitimlerini Atatürk Kültür Merkezi’nde sergilediler.

Vatanımızın birbirinden farklı giysilerinin sergilendiği bu özel gecede halk oyunlarına gönül vermiş Pendikli eski halk oyuncuları da sahne aldılar.

İki buçuk saat aralıksız süren gösteriye ilgi büyüktü. Salon tıklım tıklım doluydu.

Gecenin sonunda Pendik’te yetişen ve bu yıl halk oyunlarındaki 40. yılını tamamlayan Sakip Çakal’a, Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Merali Özel tarafından plaket verildi.

Daha sonra bütün eğitmen ve dansçılara hazırladıkları küçük sürprizler ve hediyelerle teşekkür edildi.

Merali Özel konuşmasında; “Bize bu imkânları sağlayan başta Pendik Belediye başkanı Sayın Ahmet Cin’e, salon tahsisi ve kostüm konusunda yardımlarını esirgemeyen Belediye Kültür İşleri Müdürü Nuri Sincanlı’ ya,  danslarıyla gecemizi festival havasına çeviren TUFEM (Tuzla Folklor Eğitimi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği) yönetici ve dansçılarına, Afilli Filintalar Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’ne, Modern Folk Dance dansçılarına ve bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayarak her an yanımızda olan velilerimiz ve misafirlerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

2002 yılında kurulan PEKSAD sanatın her dalında faaliyet gösteriyor. (Halk oyunları, modern dans, Latin dansları, bale, piyano, keman, resim, satranç)

Ayrıca Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği koroları da aktif.

PEKSAD Türk musikisi konservatuvarlarında yaklaşık 20’ye yakın öğrenci yetiştirmenin de haklı gururunu ve onurunu yaşamakta.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x