Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PEFHEM ‘YELKEN’ AÇTI

PEFHEM nostalji müziğin efsane isimlerinden Atilla Yelken’i kadrosuna dahil etti.

Yeni Kurulan Nostalji Pop Korosu, Atilla Yelken yönetiminde çalışmalarına başladı.

Çalışmalar her Perşembe 19.00 – 21.00 saatleri arasında Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Şu an 30 kişiden oluşan koronun genişletilmesi düşünülüyor. Dolayısıyla kayıtlar da devam ettiriliyor. İlgilenenler www.pefhem.com adresinden online kayıt yaptırabiliyorlar.

Dernek Başkanı Serdar Özalkak konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, “Atilla Yelken gibi bir üstadımızın birikimlerinden faydalanabilmek sanatseverler için bir fırsat sayılır. Kısa bir süre sonra nostalji koromuzun Türkiye’de ses getireceğine inanıyorum.

ATİLLA YELKEN KİMDİR?

18 Haziran 1946’da İstanbul’da doğan Atilla Yelken Pendik Lisesi’nden ayrıldıktan sonra profesyonel olarak müzik yaşamına başladı.

17 yaşında ilk orkestrasını kurdu. Hem popüler müzik hem de dans müziği dalında çalışmalar yaptı.1967’de askere gitti. Orduevinde iyi müzisyenlerle çalıştı. Askerlik dönüşü (1969) Ankara’ya yerleşti. Başkentin çok önemli orkestrası Cemil Başargan’la müzik çalışmalarına devam etti ve şan dersleri aldı. Kendi adına orkestra kurdu.1970 yılında kendi orkestrasıyla bir gece kulübünde program yaparken erken saatlerde bir restorantta da yemek müziği yaptı ve şarkı söyledi. Burada yemek müziği yaparak tek başına piyanist şarkıcı akımını başlattı.Dinleyenleri Atilla Yelken’i benimsediği için orkestrasından ayrılarak tek başına yola devam etti.Ankara’nın en iyi restorantlarında tek başına yıldız oldu,Ankara’da eğlence ve restorant müziği denilince akla gelen yegane isimdi.İlk Rhythmbox’ını o yıl Avrupa’dan getirtti.
1974 yılında Toplu İğne Beste Yarışması’yla müzik dünyasında kendini göstermeye başladı. Şimdi müzik dünyasında var olan birçok sanatçımızın da katıldığı bu yarışmada hedefi müzik dünyası ve piyasasında kendini kanıtlamaktı.
İlk 45’lik plağını 1975 yılında ATİLLA YELKEN; bunun ardından üç adet 45’lik daha yaptı.

Birçok eğlence programının formatını bir arada içeren İlk solo TV programını 1976 yılında TRT televizyonunda yaptı. Uzun yıllar TRT’de sanatçı olarak müzik ve gösteri programları yapan ATİLLA YELKEN; uzun yıllar seyirci ve dinleyicilerine TRT aracılığıyla ulaştı.1978 – 1992 yılları arasında altısı Long Play olmak üzere on albüm yaptı.
1992 yıllarında Piyanist-Şarkıcı akımının yozlaşmaya başlaması üzerine Bodrum’a çekilen ATİLLA YELKEN müzik ile uğraşmaya burada devam etti.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x