Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ÖMERLİ KURUYOR!

Ömerli Barajı’nın Nisan ve Kasım aylarına ait iki fotoğrafı sosyal medyada paylaşıldı. Su seviyesinde ciddi bir azalma yaşanan barajda tehlike çanları çalıyor! Böyle giderse yaza kalmadan susuz kalacağız

İKLİM değişikliğinin yansımalarını mevsim normallerinin dışına çıktığımız şu günlerde daha fazla hissediyoruz. Geçmiş dönemlerde her yılbaşı az da olsa kar manzarası ile buluşurduk. Bu yılbaşında biraz kalın giyinenler terledi desek yeri var. Yağmurlar da yeryüzüne küsmüş gibi… Hal böyle olunca kuraklık ve susuzluk ve hatta ardından gelebilecek kıtlık tehlikesi akıllara gelmiyor değil.

Sosyal medyada yayınlanan Ömerli Barajı’na ait iki ayrı zamanda çekilmiş fotoğraf da bizlere bu yönde olumsuz sinyaller veriyor. 2020 yılı Nisan ve Kasım aylarına ait fotoğraflar Anadolu Yakasının önemli bir kaynağı olan barajdaki suyun, hızla azaldığını gözler önüne seriyor.

İSKİ’DEN SU SEVİYESİ AÇIKLAMASI
Sonbahar ve kış aylarının yağışsız geçmesi nedeniyle, genel olarak İstanbul barajlarında da durum kritik. İSKİ verilerine göre barajlarının doluluk oranı 19.79’a kadar inmiş bulunuyor. Ve böyle giderse, vatandaşı yaza varmadan susuz günler bekliyor…

YAVRU BALIKLAR İÇİN HAREKETE GEÇTİLER!
Baraj sularının çekilmesiyle oluşan su birikintilerinde; sazan, kefal, yayın, levrek, türlerinde on binlerce yavru balık da mahsur kaldı. Oksijen yetmezliği sebebiyle balıkların bir kısmı da telef oldu. İhbar üzerine Pendik Belediyesi ekipleri ve Ömerli Barajı Gönüllüler Ekibi harekete geçti. Ekipler su birikintilerinde mahsur kalan yavru balıkları kepçeler ile yakaladıktan sonra kovalar aracılığıyla derin sulara bırakmak için zamanla yarıştı. Yoğun çalışmalar sonucu on binlerce yavru balık özgürlüğüne kavuştu.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x