Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Ömer Keleş: Kira bedellerinin hukuki bir zemine oturtulması şart!

Gelecek Partisi Pendik İlçe Başkanı ve Keleşoğlu Emlak ve İnşaat’ın işletmecisi Ömer Keleş son dönemde gündem olan kira fiyatlarındaki fahiş artışları gazetemize değerlendirdi.

Keleş değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi: “Son 6 aydır Pendik özelinde ve İstanbul genelinde muazzam bir kiralık ev bulma sıkıntısı yaşanıyor. 6 ay önce girdiğimiz bir ilan bazen 1 ay kalır  ve kimse arayıp sormazdı. Bir dairenin kiralanması için sitenin çok kaliteli, (havuzlu, güvenlikli, kapıcılı) en önemlisi ise kiranın çok uygun olması gerekirdi.

Pendik Kurtköy / Yenişehir / Çamlık mahallesi özelinde konuyu değerlendirmek gerekirse; 1+0 (stüdyo) boş daire fiyatı 600 ile 750, eşyalı  850 ile 1000 TL arasında iken günümüzde en düşük boş stüdyo 1000 TL eşyalı ise 1500 TL’den fazla. (Buna aidatı ortalama 250 ile 400 arası eklersek 2000 civarına tekabul eder)

Net 120 metrekaresi olan 3+1 en güzel daire 1400 ile 1800 arası iken bugün 3000 ile 4000 arası değişmektedir.

Ortada kontrol edilmeyen ve engellenemeyen bir fahiş artış söz konusu. Bu beraberinde birçok sorunu gün yüzüne çıkarmaktadır. Evlerini bir yıl önce kiraya veren ev sahibi, kira artışını günümüz miktarı ile yapmaya çalıştığı için ortaya davalık olan sorunlar çıkıyor. Bu artış TÜFE artışına kesinlikle ters olmasına rağmen yapılıyor.

Ayrıca bizler aynı zaman da bu bölge de 15 yıldır Keleşoğlu Emlak ve İnşaat olarak hizmet vermekteyiz. Bir ev ne kadar kötü, bakımsız olursa olsun yüzlerce kişi kiralamak için ciddi talep oluşturuyor ve telefonlarımız susmuyor. Tabi bu insanın vicdanında derin yaralar açıyor. Acaba asgari ücretle geçinen bir kişi kirasını nasıl öder? Faturalarını nasıl karşılar? Evini nasıl geçindirir. Bu sorunun önlenmesi elzemdir. Kira bedellerinin hukuki bir zemine oturması şarttır. Aksi taktirde cep yakan fahiş fiyatlarla karşılaşmaya devam ederiz”

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x