Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ÖĞRENCİLERE TİYATROLU SINAV STRATEJİLERİ KONFERANSI

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin ve anne babaların bu süreçte yaptıkları yanlışlıklar tiyatro gösterileri şeklinde sergilendi. Ortaokul 8. sınıf öğrencilerine yönelik ‘Hoşgeldin Sınav’ konulu konferansa öğrenciler kadar anne babalar da yoğun ilgi gösterdi.

Pendik Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve PEKDER işbirliğiyle düzenlenen teatral gösterili sınav stratejileri konferansı, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.  Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin ve anne babaların büyük ilgi gösterdiği konferansa Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Konuk konuşmacı olarak katıldı.  Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Canayakın’ın da takip ettiği konferansta Konuk, sınav sürecinde aile içi iletişimdeki hataları, anne babaların ve öğrencilerin sergilediği yanlış tutumları tiyatro oyunları eşliğinde anlattı.

İyi meslek, doğru meslek demek değildir”

Anne babalara çocuklarının başarısını arkadaşları veya yakınlarıyla kıyaslamamaları uyarısında bulunan Konuk: “Bu ne başarıyı ne de iletişimi artırır. Aksine çocukların o kişilere karşı düşmanlık beslemesine yol açar.” dedi. Ailelerin çocuklarından hep doktor, mühendis ve avukat olmalarını istediğine dikkat çeken Konuk: “İyi meslek demek, doğru meslek demek değildir. İleride sevmedikleri meslekleri yapmak zorunda kalırlar. Bu yüzden neden farklı bir meslek seçmek isteği konusunda çocuklarınızı dinleyin.” tavsiyesinde bulundu.

Sınavlara hazırlıkta doğru strateji

Konuk, öğrencilere de sınavlarda başarı için sistemli çalışmanın önemini vurguladı. Başarı için sadece zeki olmanın yetmediğini belirten Konuk: “Sabır, azim ve çalışmak yan yana gelirse başarı gelir. Sistemli ders çalışın. Sınavlarda başarının yüzde 70’i ders esnasında öğretmenin anlattıklarını dinlemekten geçer. Kalan yüzde 10’u evde o gün dersleri 15’er dakika tekrar ederek yüzde 10’u test çözerek yüzde 10’u da kitap okuyarak hazırlanmaktır. Eğer aileleriniz sizin sürekli ders çalışıp çalışmadığınızı takip ediyorsa geçmişte onların güvenini sarsacak şeyler yapmışsınız demektir. Bu yüzden sistemli çalışın ve adım adım onların güvenini kazanın. Eğer anne babanızı isteğiniz okul veya meslek konusunda ikna etmek istiyorsanız tartışarak değil, nedenini açıklayarak anlatın.” dedi.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x