Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ÖĞRENCİLERDEN ENGELLİLER İÇİN PRATİK ÇÖZÜM: RAMPASÖR

Okul önünde gördüğü engelli bir kişiden esinlenerek proje geliştiren öğrenciler, onların hayatını kolaylaştıracak ‘Rampasör’ yaparak yarışmada finale kaldılar.

Pendik Atatürk Ortaokulu’nda eğitimini sürdüren Senem Nehir Arı ve Kerem Dağarcıkoğlu, okul önünde gördükleri engelli bir kişiden esinlenerek onun hayatını kolaylaştıracak proje yapmak istediler.

Danışman öğretmen Erkan Depe’den yardım alan öğrenciler, tekerlekli sandalyenin altına yerleştirecek şekilde düzenek geliştirip, ‘rampasör’ adını verdikleri projeyi geliştirdiler.

13’üncü TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri final yarışmasına katılan öğrenciler, iyi bir derece elde etmeyi hedefliyorlar.

Projeleri ile ilgili bilgi veren öğrencilerden Senem Nehir Arı; “Okulun önünde gördüğüm bir engelli vatandaştan esinlendim. Engelli vatandaşımızın hayatını nasıl kolaylaştırabilirim düşüncesi ile çalışmalar yaptık. Öğretmenim ve arkadaşım ile beyin fırtınası yaptık. Bu fikirler arasında en doğru fikrin rampasör olduğu kararına vardık. Rampasör üzerinde 2 çeşit hareket yapıyoruz. İleri geri ve yukarı aşağı hareketleri yapıyoruz. Bu hareketler için piyon dişlilerden, kremayerden, çark ve ana taşıyıcı gibi çeşitli malzemelerden yararlandık. Bunları tekerlekli sandalyenin altına montajladık ve projemiz oluştu” diye konuştu.

Projede yer alan öğrencilerden Kerem Dağarcıkoğlu da; “Bu pistonlar yaklaşık 300 nifton kaldırmakta oda 1200 nifton da 120 kiloya eş değer olmaktadır. Pistonlar hem basıncımızı dengeliyor. Hem de düşmemizi sağlamaktadır. Sokaktaki engelli vatandaşlarımız kaldırıma park edilen bir aracı beklemek zorundadır. Rampasör sayesinde 30 saniye gibi kısa bir sürede kaldırama çıkabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Rampasör sayesinde düşük fiyatlarla engelli bireyler engelli rampalarına ihtiyaç duymadan kaldırımlara çok rahat bir şekilde inip çıkacağını belirten Danışman öğretmen Erkan Depe ise, “Rampasör ile iniş çıkışlar 30 saniye sürüyor. Engelli rampalarına park edilen araçlar yükseklik gibi problemlerle karşılaşıyorlar. Projemiz sayesinde bunlara gerek duymadan istedikleri yerden inip çıkacaklar. Merdiven çıkan tekerlekli sandalyeler var. Bunların maliyetleri 14 bin liradır. Bizimkisi bireysel bir maliyetle 900 liraya ürettik. Seri üretimle bu maliyeti daha aza düşürebiliriz. 500 lira gibi bir maliyetle üretilebilir. Engelli bireylere sunabiliriz. Amacımız engelli bireylere katkı sağlamak ve hayatlarını kolaylaştırmak” dedi.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x