Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

NOBEL AVCILARI

Pendik Okuma Grubu üyeleri, Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış yazarları adeta hatim etti. Her ay bir kitap okuyan grup şu ana kadar 53 romanı geride bırakmış bulunuyor.

2013 yılında oluşturulan ve o tarihten bu yana aktivitesini sürdüren Pendik Okuma Grubu, Türkiye’de örneği bulunmayan nitelikte bir okuma grubu.

Özellikle Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış yazarları tercih eden grup, bu güne kadar tam 53 romanı geride bırakmış bulunuyor.

Okudukları özel kitapların dışında, her ay Nobel ödüllü bir yazar belirleyip okuyan ve daha sonra hep birlikte bu eserin tahlilini (yazarı – türü – konusu – içerdiği mesajlar – dili – edebi özellikleri – artıları, eksileri ve diğer ayrıntılar ) yapıyor.

Grup artık, Türkçe’ye çevirisi yapılmış kitap bulmakta zorlanıyor.

Metin Yazıcı, Kadri Deniz, Aysen Eraydın, İrfan Seval, Funda Özkan, Selma Boz, Sadife İlen Lima’dan oluşan 7 kişilik grup, toplantılarına zaman zaman misafir dinleyiciler de kabul ediyor.

Pendik Okuma Grubu’nu, grubun dışında da takip eden okurlar mevcut. Grup o ay hangi kitabı okuyor ise, onlar da bu kitaba yöneliyorlar.

Grubun toplantıları video gösterimi ile öğrencilere ders olarak da sunuluyor.

Nobel Edebiyat Ödülü almış tüm yazarların eserlerini okumayı hedeflediklerini belirten grup üyeleri, bu sayede dünya edebiyatı ile birlikte, dünya kültürünü ve sosyolojisini de yakından irdeleme imkanı bulduklarını; insanlara, olaylara, geçmişe ve geleceğe daha geniş bir pencereden bakabildiklerini ifade ediyorlar.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x