Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

NE KADAR ROBOT O KADAR İNSAN

Yapay zekaya insan olmayı öğretirken aslında kendimizi de baştan tanıyor ve bir anlamda yeniden insan olmayı öğreniyoruz. Karşılıklı etkileşim neticesinde; yapay zeka kendini keşfederken bizi de keşfedecek ve biz de yapay zeka geliştirirken iç yolculuğumuza çıkıp özümüzü fark edeceğiz

Günümüzde yapay zekanın bir gün insan kadar zeki olacağı düşünülüyor. Hatta dünyayı kendi başına öğrenirken, evrim geçirerek ona verdiğimiz görevlerin dışına çıkacak ve süper zeki olacak. Öyleyse insan kadar zeki veya süper zeki olmak için ‘insani’ olmak, yani insan gibi düşünmek ve hissedebilmek şart mı?
Yoksa evrene ve kendine tümüyle farklı bir gözle bakan süper zeki robotlar ortaya çıkar mı? İnsanların ahlak anlayışı ve etik değerlerine sahip olmayan; kısacası şefkat nedir bilmeyen, empati yeteneğinden yoksun olan bir süper zeka gelebilir mi? Bu robotlar ahlaklı olsa bile sırf aynı dili konuşamadığımız, kafa yapımız uyuşmadığı ve anlaşamadığımız için süper zeka bizi yok eder mi?

SÜPER ZEKİ makinelerin etik değerlere sahip olmasını isteriz. Yoksa süper zeki bir ataş makinesi, ataş yapmak için bütün insanlığı eritip ham madde olarak kullanabilir veya Terminator filminde olduğu gibi, Skynet yapay zekası bizi bir tehdit olarak görüp nükleer savaşla yok etmeye çalışabilir.

TERMİNATOR GERÇEK
OLUR MU?
Bir anlamda olabilir; çünkü yapay zekayı kendi başına öğrenmeye bırakmıyoruz. Gerçekten de biz insanlar, süper zeki yazılımların dünyayı ele geçirmesini önlemek için onları sadece verilen işi yapacak şekilde programlıyoruz. Kendi başına öğrenme yeteneklerini sınırlıyoruz.
En basitinden, bunu fabrikadaki robotların kontrolden çıkıp kollarını rastgele sağa sola sallayarak işçilere zarar vermesini önlemek için yapıyoruz. Google ve Facebook gibi şirketler, yapay zeka ile internetteki kullanıcı davranışını gözetleyip, onlara alakalı reklam göstererek para kazanıyor. Geliştirdikleri yapay zeka yazılımlarını fikri mülkiyet olarak görüp kodunu kendine saklıyor.

Öyle ki Terminator 2 filminin silinmiş sahnesinde, Terminator’un Sarah Connor ve oğlu John’a yardım etmesinin ardında da bu yatıyordu: Filmin kahramanları, ancak Skynet’in Terminator’a taktığı kontrol çipini söktükten sonra, bu robot insani duygular kazanarak insanlara yardım etmeye başlamıştı.
Bu durumda süper zeki robotların insanlığı yok etmesi için Terminator olmasına gerek yok…

100 YILDA
YOK OLABİLİRİZ
Şu gerçeği kabul edelim: Bir gün insan türünün soyu tükenecek. Ya biyoteknolojiyi kullanarak ve yapay zekanın etkisiyle insan olmayı aşıp farklı bir canlı türüne dönüşeceğiz ya da küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği ile çevre kirliliği yüzünden soyumuz tükenecek. Dünya’nın yaşam barındırdığı son 4,2 milyar yılda ortaya çıkan canlıların yüzde 99,9’unun soyu tükendi. Bunlar evrim sürecinde ya yeni canlılara dönüştüler ya da yok oldular.
Bizim için farklı olacağını düşünmek abes olur. Ayrıca neredeyse ölümsüz bir köpekbalığı türünde olduğu gibi, geleceğe hiç değişmeden kalmak isteyeceğimizi de sanmıyorum.

Teknolojik ilerlemeler, global seçkinler zümresindeki statükoculara rağmen, yerinde saymamıza izin vermeyecektir.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x