Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

NARGİLE FURYASI

İnsan sağlığını, özellikle de gençlerimizi tehdit eden nargilenin içildiği mekanlar ilçemizde de hızla yayılıyor. Müdahale edilmez ise yakın gelecekte her köşe başı nargile kafe olacak.

RESTAURANTLAR BİLE NARGİLE KAFEYE DÖNÜŞÜYOR

Son dönemlerde Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemiz Pendik’te de nargile kafelerin sayısında belirgin bir artış yaşanıyor. Pendik’te daha önce restaurant ve kafe olarak işletilen birçok gözde mekan nargile kafeye dönüşmüş bulunuyor.

MELEK YÜZLÜ ŞEYTAN

Özellikle gençlerin rağbet ettiği nargile içimi tam bir felaket. Uzmanlar nargile için ‘melek yüzlü’ şeytan benzetmesini yapıyorlar.

1 NARGİLE 2,5 PAKET SİGARANIN ZEHRİNE EŞİT

Nargilenin sigaradan daha az zararlı olduğu kesinlikle yanlış. Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Prof. Dr. Cevdet Erdöl, 1 nargilenin 2,5 paket sigaranın zehrine eşit olduğunu belirtiyor. Ayrıca nargile kullanımı sigaraya göre 10 kat daha fazla zaman harcatıyor. İçiminde 60 – 90 dakikaya ihtiyaç duyuluyor.

HASTALIK BULAŞTIRIYOR

Yüzlerce zehirli madde içeren nargile çeşitli hastalıkların da bulaşmasına yol açıyor. Nargile ağızlığının değiştirilmesi, hortum yoluyla oluşacak olan bulaşmayı ortadan kaldırmıyor. Nargile içenlerin yanında bulunan pasif içiciler de aynı tehdit altındalar.

ÖLÜMCÜL HASTALIKLARA YOL AÇIYOR

Bağımlılık yapan nargile içimi birçok ciddi hastalığa da yol açıyor. Nargile içimi kalp damar hastalıkları, baş ağrısı – mide bulantısı, ağız hastalıkları – ağız kokusu, göz hastalıkları – katarakt, sperm kalitesinin düşmesi – kısırlık, selülit ve varis, akciğer kanseri, duyma ve görme kaybı, solunum sıkıntıları, kadınlarda yumurtlama sorunu – düşükler, erken yaşlanma – menopoz- rahim kanseri, gırtlak kanseri, dudak kanseri, hepatit, hermes, lösemi, şuur kaybı gibi sorunlara sebep oluyor.

BELEDİYELER ADETA SEYREDİYOR

Alkol satışına kısıtlamalar getiren, alkollü mekanlara ruhsatta güçlük çıkaran belediyeler, alkolden ve sigaradan daha zararlı olan nargile konusunda oldukça duyarsız görünüyor. Yaşanmakta olan furyanın gençlerimize yönelik bir tuzak olduğunu, geleceğimizi tehdit ettiğini görerek gerekli önlemleri almıyorlar.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x