Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Mutlu musunuz? Mutluluk nedir?

Mutluluğun eski çağlardan günümüze kadar birçok tanımı olmuştur. Özellikle felsefe bu konuyu daha ayrıntılı ele almış ve birçok filozof görüşlerini paylaşmıştır.

Filozoflar da mutluluğun ne olduğu, insanın nasıl mutlu olabileceği üzerine incelemeler yapmaktan kendilerini alıkoyamamıştır.

İşte Filozofların gözünden mutluluk;

Aristo’ya göre mutluluk; İnsanın kendisine bağlı bir olgudur. Mutluluk anlık heveslerden oluşmaz, nihai bir hedeftir.

Hayatımız boyunca bizim besleyip yeşerttiğimiz bir duygudur. Başkaları bize onu hediye etmez. Yalnızca kendimiz yücelterek doruk noktasına ulaşabiliriz. Bunu da korumak sadece bize bağlıdır.

Kant’a göre mutluluk; bir amaç olmamalıdır. Ne kadar çok mutlu olmaya çabalarsak, sonucunda o kadar çok hüsrana uğrayabileceğimizi söylemiştir. Mutluluğa ulaşmak için gösterilen çaba, bir balığın yeryüzünde nefes alabileceğine inanmasıyla eşdeğer bir yargıdır.

Asıl mutluluk iyi bir insan olmaktan geçer. İnsan doğru olduğunu düşündüğü şeyi yaparak bunu yakalayabilir.

Sokrates’e göre mutluluk; dış etkenlere bağlı olarak sürdürülemez. Kişinin özel hayatı ve başarılarıyla tamamen öznellik içerir. Kişi sadece kendi yaptırımlarıyla bu noktaya ulaşabilir. Herhangi bir 3. kişinin veya nesnenin buna doğrudan etkisi yoktur.

Aynı zamanda ihtiyaçlarımızı en aza indirdiğimizde en ufak şeylerden dahi mutluluk duyma kapasitemiz artar.

Nietzsche‘ye göre mutluluk; huzurlu ve endişesiz yaşamak, hayata daha büyük anlamlar vermeyen vasat insanların arzusudur.

Nietzsche, ‘mutluluk’ sürekli  iyi hissetme durumudur şeklindeki görüşe katılmıyordu. Ona göre mutluluk; kısa ömürlüdür ve her an sona erebilecek geçici bir haldir.

Mutlu olmak, zorlukları aşıp hayatı yaşamak için orijinal yollar yaratarak bu güce sahip olduğunuzu kanıtlamaktır.

Peki, size göre mutluluk nedir?

Haydi!  Yoruma yaz…

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x