Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

MUTFAKTA SIKINTI VAR

Pendik gazetesi olarak, vatandaşlara,“Son dönemde yapılan zamlar sizi nasıl etkiledi? Mutfak alışverişinizi nerelerden, nasıl yapıyorsunuz?” şeklinde bir soru yönelttik. Verilen cevaplar değiştirilmeden olduğu gibi işte bu şekilde…

SİBEL DEMİRBAŞ (38) EV HANIMI: Bütçeme göre uygun ve taze ürünler olduğu için genellikle pazardan alışveriş yapmayı tercih ediyorum. Ülkemizde sebze ve meyve fiyatları çok uçtu. Bu durum mutfağımızı çok etkiledi. Eve tek maaş giriyor, o da asgari ücret. Kira ödemediğimiz halde zar zor geçiniyoruz. Devlet, kaşıkla verdiğini kepçe ile alıyor. Bizim ülkemizde tarıma el verişli yerler varken bina dikmeye devam ediyorlar. Çoğu şeyi dışarıdan alırlarsa fiyatlar da tavan yapar.

BURHAN VURGUNCU (27) İŞLETME SAHİBİ: Patates ve soğan yıllardır çok ucuza satıldı. Bir anda fiyatlar arttı. İnsanlar ‘evde hiçbir şey olmazsa bile soğan ve ekmek yeriz’ diyorlardı. Artık o da zor. Medyadaki haberlere göre ülke ekonomisinin geliştiği aktarılıyor. Fakat vatandaşın cebindeki paranın alım gücü azalıyor.  Ekonominin düzeltilmesi ve bunun vatandaşa gerçek anlamda yansıması gerekiyor. Pazar eski usul olarak kaldı. Yeni neslin pazardan alışveriş yapmadığını düşünüyorum. Pazarda 4 lira olan ürün markette 5 lira oluyor. Pek bir fiyat farklılığı yok. Dolayısıyla marketten alışveriş yapıyorum.

BETÜL VERDİL (28) EV HANIMI: Her şey çok pahalı. Çok sık zam geliyor. Patates ve soğanda bir anda artış oldu. Evde yoktu, mecburen almak zorunda kaldık. Daha uygun fiyatların olmasını istiyorum. Pazardan alışveriş yapıyorum. Hem ürünler daha taze hem de fiyatlar uygun.

OSMAN GÜZELDAL (68) EMEKLİ: Zamlar hepimizi çok etkiledi. Tek yaşadığım için genelde marketten alışveriş yapıyorum. Ülke ekonomisi bence battı. Çoğu vatandaş evine ekmek götüremiyor. Kira, elektrik, su her şeye zam. Zengin iyice zengin, fakir ise iyice fakir oldu. Tarımla uğraşan vatandaşlarımız az sayıda. Çoğu, büyük şehirlere göç etti. Kırsal alanda yaşayanların da durumları kötü. Tarıma, hayvancılığa yeterli destek yok. Hep dışarıdan ürün alıyoruz.

SAADET IŞIK (31) GÜVENLİK GÖREVLİSİ: Uygun fiyatlar olduğu için genelde akşam pazarını tercih ediyoruz. Kirada oturuyoruz. Birçok şeyi kısıtlayarak, geçimimizi kıt kanaat sağlıyoruz. Fakir istediğini alamıyor, istediği gibi giyemiyor, yiyemiyor. İşçilere destek verilmesini istiyorum. Asgari ücret ile çalışıyorum. Habire zam yapılıyor ama asgari ücrete doğru düzgün zam yok. Çiftçi hak ettiği emeği alamadığı için üretim yapamıyor. Fiyatlar da yükseliyor. Fiyatların düşmesini istiyorum.

ASIM KOÇAR (55) EMEKLİ: Pazarda seçme şansımız olmuyor ama ucuz olduğu için, genel olarak pazardan alışveriş yapıyorum. Eşimin ve benim bedensel engelimiz olduğu için marketlerin ücretsiz servisleri oluyor ondan da faydalanıyoruz. Ülkemizin ekonomisi hakkında çok iyi şeyler düşünmüyorum. Emekliyim ve emeklinin şartları ve geliri belli. Maalesef gideri belli değil. Yapmak istediğimiz şeyler var, ekonomik sıkıntılardan dolayı yapamıyoruz. Patates ve soğanı zam geldiği zaman bir süre alamamıştık. Mutfağımızı olumsuz etkilemişti.

EMİNE AKDEMİR (55) EMEKLİ: Markette ürünleri seçme ve ihtiyacımız kadar alma şansımız var. Pazarda illa 1 kilo almak gerekiyor. Onu da alsak ziyan oluyor. Zaten fiyatlar da pahalı. Emekli maaşları çok az. Bir de kiracı olunca durum daha zor oluyor. En kötü ev kirası 1000 liradan başlıyor. Emekli maaşına 3 kuruş göstermelik zam veriyorlar. Bu zamla birlikte her şeye zam yapıyorlar. Tekrar çalışmak zorunda kalıyoruz. Emekliyiz ama keyfini çıkaramıyoruz. Zor geçiniyoruz. İnsanları kötü şekilde para kazanmaya zorluyorlar. İşsizlik diz boyu. Benim kızım üniversite okuyor ama bir yandan da çalışmak zorunda.

SAYRE MORKOÇ (60) İŞLETMECİ: Marketten alışveriş yapıyorum çünkü servis kapıya kadar götürüyor. Pazardan olunca taşıması zor oluyor. Aslında pazarın ürünleri taze oluyor ama markette seçme şansım var. Patates ve soğana zam geldiği zaman çok zorlanmıştık. Alamayacak duruma geldik. Bu durum çoğu vatandaşı zorladı. Giyim mağazası sahibiyim. İnsanlar mutfaktan para arttırıp kıyafet alamıyorlar. Bu durum bütün işleri etkiledi. Eskiye göre ekonomimiz iyi gidiyordu fakat son 2 – 3 yıldır durum biraz değişti. Çalışanların genel maaş durumu göz önüne alınarak zamlar yapılsa, daha iyi şartlar altında yaşamış oluruz.

ASLI CAN  (27) EV HANIMI: Çoğunlukla marketten alışveriş yapıyorum. Pazar yeri çok uzak ama sebze ve meyveyi pazardan almayı tercih ediyorum. Bütçeme göre uygun fiyatlar bulmaya çalışıyorum. Ülkemiz ekonomik açıdan iyi gözüküyor. Fakat tüketici olarak memnun değilim. İstediğim zaman, istediğimi alamıyorum. Eve tek gelir giriyor. Patates ve soğandaki fiyat artışını seçimle ilişkilendiriyorum. Ev hanımlarına yönelik çalışmalar olsun istiyorum.

MAHMUT GÜNDOĞDU (65) EMEKLİ: Marketten alışveriş yapıyorum. Pazar evime uzak kalıyor. Pazarda seçme şansı da yok. Markette istediğim ürünü alıyorum. Ülkemizde üretim yok, sürekli tüketiyoruz. Emeklilere zam gelmişti. Aynı şekilde sebze, meyvelere, doğalgaza vb. zam geldi. Emeklilere yapılan zamı geri aldılar diyebilirim. Zam olmasa daha iyi. Patates ve soğan fiyatlarının artışını doğru bulmuyorum. Bunlar fakirin baş yiyecekleri. Bu duruma çok üzüldük.

FATMA İREM GÖZSÜZ (29) EV HANIMI: Marketten alışveriş yapıyorum ama ürünler taze olduğu için pazarı da tercih ediyorum. Ülkemize güzel yatırımlar yapılıyor. Her şey daha lüks olmaya başladı. Eskisi gibi değiliz. Gayet iyi durumdayız. Zamları seçimle ilişkilendiriyorum. Zamların olmamasını, insanların huzurlu bir şekilde geçim sağlamasını temenni ediyorum.

GÜLSÜM PAYZİN (35) TEMİZLİK ŞİRKETİ ÇALIŞANI: Genel olarak marketten alışveriş yapıyorum. Fiyatlar hemen hemen pazar ile aynı. Hayat şartları çok zor. İki çocuğum var. Onlar küçük olduğu için gece vardiyasında çalışmak zorundayım. Tek maaş ile geçinilecek gibi değil. Fiyatlar düşene kadar ne patates alabildik, ne de soğan. Üstelik fiyatlar yeterince düşmüş değil. Soğan halen 6 lira. Bunlar mutfakta en gerekli şeyler. Ama maalesef alamıyoruz. Patates ve soğan fakirin mutfağındaydı şimdi zenginin mutfağında. Fiyatın biri düşse öteki fırlıyor. Bu işin sonu ne olacak bilmiyorum.

Haber: Canan İDALI

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x