Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

MUHTARLIK MAKAMI SİYASET YAPMA YERİ DEĞİLDİR!

Bazı muhtar adaylarının seçilebilmek için siyasi partileri kullanmaya çalıştığını ifade eden Çamlık Mahalle Muhtar Adayı Abdullah Bingöl; “Politika yapmak isteyen gitsin meclis üyesi adayı olsun. Bu makam siyaset yapma yeri değil, sivil iradenin temsil edildiği bir makamdır” dedi

Çamlık Mahallesi Muhtar Adayı Abdullah Bingöl, yaşanmakta olan muhtarlık seçimi sürecini gazetemize değerlendirdi.

“Muhtarlık makamı siyaset yapma yeri değildir”  sözleri ile çıkış yapan Bingöl;

“Bu süreçte üzülerek şahit olmaktayız ki bazı muhtar adaylarımız seçilebilme hesaplarını; siyasi partilerimizi de kullanarak yapmakta ve maalesef o partilerimiz de buna alet olmaktadırlar. Siyasi partilerimizin vatandaşlara dağıttığı, içinde kendi tanıtım broşürleri olan çantalarda bazı muhtar adaylarının da el ilanı vs çalışmaları bulunuyor.

Bu durum hem rekabet kurallarına ters düşmekte, ahlaki olmamakta, hem de muhtarlık makamına gölge düşürmektedir.

Çünkü bir mahalle muhtarı, o mahallede yaşayan ve farklı farklı siyasi görüşlere sahip insanların oyunu alarak seçilir. Siyasi değil, sivil iradeyi temsil eder.

Muhtarlık makamını güçlü kılan da zaten budur. Siz ‘Ben falanca partinin mensubuyum. Bana bunun için oy verin derseniz ya da böyle bir imada bulunursanız’ bu kabul edilemez.

Bu noktada sormak gerekir: ‘Ya işaret ettiğiniz o parti değil de başka bir partinin adayı belediye başkanı seçilirse, o zaman ne olacak?’

Muhtar dediğin; tüm siyasi partilere eşit mesafede duran ve hepsiyle olumlu bir iletişim içine girmesi gereken kişidir.

Ben şahsen böyle düşünüyor ve seçim çalışmalarımı da bu anlayış çerçevesinde sürdürüyorum. Amacım siyaset yapmak, siyasi bir iradenin desteği ile bir yerlere gelmek değil; mahalle sakinlerimizin teveccühü ile seçilerek onların muhtarı, sivil iradenin temsilcisi olmaktır.

Muhtarlık makamını siyasete alet etmek isteyen adaylara söyleyeceğim şudur:

Eğer siyaset yapmak istiyorsanız, gidin belediye meclis üyesi adayı olun ya da arzu ettiğiniz partinin teşkilatında üye olarak çalışın. Muhtarlık makamına, sivil irade imajına bu tür girişimlerle zarar vermeyin”

Çamlık mahalle muhtarlığına aday olma kararı verirken, hiçbir şahsi beklentisini bulunmadığını, yakın çevresinin destek ve ısrarları sonucunda bu işe soyunduğunu ifade eden Abdullah Bingöl; “Ben Çamlık Mahallesi’ne ve mahalle sakinlerine; özel yaşamımdan fedakarlık ederek, hayattan elde ettiğim birikimlerim ve donanımım ile yaşam kalitesini yükseltecek hizmetler üretebileceğime inanıyorum. ‘Daha iyi neler yapabiliriz’ diye ekip arkadaşlarımla hazırlanarak yola çıktım. Bu güne kadarki saha çalışmalarımızda da şükürler olsun herkesin desteğini almış bulunuyoruz.

Seçilirsem göreceksiniz; mahalleli ile el ele vererek, belediyemiz, kaymakamlığımız, jandarma ve polis teşkilatlarımız, sivil toplum örgütlerimizle uyum ve iş birliği içinde olarak, Çamlık Mahallesi’ni görev yaptığım 5 yıl içerisinde İstanbul’un örnek alınan marka bir mahallesi haline getireceğim. Bunun için de herkesin desteğini talep ediyorum” dedi.

Abdullah Bingöl iletişim: 0544 561 30 08

Bildir
2 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Nihat Mürşitpınar
3 yıl önce

Siyaset: yönetme, idare etme, sorunları çözme sanatıdır.
Politika: siyaset yaparken izlenen yol demektir.
Yani, sayın muhtar adayı mahalleyi yönetmeye soyunurken “siyaset” yapmaya soyunuyor. Muhtarlık yaparken izleyeceği yol için de belirli bir “politika” yapmak/izlemek zorunda.
Bunu nasıl yapacak?
Muhtarlık yaparken birlikte seçileceği Aza/Üyeleri de söz sahibi yapar, onları da yönetim işine katarsa; demokratik bir muhtar olmuş olur. Hatta, her ay mahalledeki site yöneticileriyle bir toplantı yapıp onları da yerel kararlara katarsa, gerçek anlamda katılımcı demokrasiyi yaşama geçirmiş olur ve ülke çapında gerçek bir demokratik yönetim modeli yaratır. Kendisine başarılar diliyorum.

ÇAMLIK MAHALLESİ MUHTAR ADAYI Abdullah Bingöl
3 yıl önce

Nihat bey merhaba; siyaset, politika muhtarlığı bu denli kısa ve öz açıklamanız için sizlere ilk önce teşekkür ederim. Gerçekten sizlerinde anlattığınız şekilde muhtar, üyeleri, site yöneticileri ve mümkün olduğu kadar tüm mahalleli yerel katkılarını düşünerek bu yolla girdim. Sizin gibi değerli bir sanatçıyla tanışmamızda kendimi şanslı hissediyorum. Mahallemiz için çok güzel şeyler oluyor. Kazanmasak dahi rakiplerimiz organik pazar konusunda, siteler arası birliği ve sosyal ağ konusunda ki projelerimi kendileri de benimsemeleri mahallemizin yararına olduğu kanaatindeyim. Kazanan Çamlık olur, bu saydıklarımızı uygularsa; muhtar gerçekten marka yapar diye düşünüyorum.

Bu değerli makaleniz için teşekkürler.

2
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x