Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

‘MUHAFAZAKAR KESİM, SİNEMA VE TİYATRODA VAR OLMAK ZORUNDA’

Sanatın Ustaları Pendik’te”nin konuğu olan Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Ahmet Yenilmez, son yüzyılda batının kendi çıkarları için toplumları sanatla dönüştürmeye çalıştığını belirterek “Elin adamı milyon dolarları TV’lere; müziğe, sinemaya boşuna yatırmuyor. Muhafazakar kesim TV’de de tiyatroda da var olmak zorunda.” dedi.

TRT’de yayınlanan “Kınalı Kuzular” dizisinin yapımcısı, bir dönem “Ekmek Teknesi” adlı dizide “Celal” tiplemesiyle rol alan Tiyatro Sanatçısı Ahmet Yenilmez “Sanatın Ustaları Pendik’te”nin bu ayki konuğu oldu. Yasin Çetin’in sunuculuğunu yaptığı “Bakmak ve Görmek” başlığıyla düzenlenen programda sanatçı,sanatın toplumları dönüştürmede bir araç olarak kullanılabileceğini söyledi.

Batının sanatı, kendi çıkarları için kullandığını, bu yolla toplumun 5 duyusunun adeta işgal edilip kirletildiğini öne süren Ahmet Yenilmez: “Bizi sanatla işgal edip kirlettiler, biz de muhafazakar kesim olarak sanatla temizleyeceğiz. Muhafazakar kesim, TV’de de tiyatroda da var olmak zorunda. Elin adamı milyon dolarları boşuna TV’lere; müziğe ya da sinemaya yatırmıyor.” şeklinde konuştu.

Filmlerde sakallı bakkalcıları üçkağıtçı diye gösterdiler.”

Filmlerle, sinemalarla 5 duyumuzun işgal edilip kirletildiğini öne süren Ahmet Yenilmez yeşilçam filmlerini örnek göstererek “Eskisi gibi bakkallar olsaydı 15 Temmuz Darbe Girişimi yaşanmazdı. Bakkal mahallede otokontrolü sağlar, hafiye gibi hareket eder, mahallede kim ne yapar bilirdi. Oysa bize filmlerde sakallı bakkalcıları üçkağıtçı şekilde gösterdiler.” dedi.

Sanatın yanı sıra tarihi ve siyasi konulara da değinen Ahmet Yenilmez’in dikkat çelen konuşmaları şöyle oldu:

-Niye bizle uğraşıyorlar? Çünkü dünyanın en cazibeli topraklarında yaşıyoruz.

-Sultan Abdülhamid, ölümünün ardından 1.552 eser bıraktı, bu topraklara. İlk tiyatro sarayını o kurdu.

-Amasya veErzurum Kongrelerinin yapıldığı binalar da onun zamanında yapılmıştı.

-Türkiye’de sanat en büyük yıkımı 12 Eylül Darbesi’yle gördü. Sinema salonları kapandı ve yerine süpermarketler açıldı. Darbe öncesi memleketim Ordu’da bile 3’ü açık 6 sinema salonu vardı.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x