Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

MISIR SATARAK 5 ÇOCUK BAKIYOR

Şehir merkezinde 7 mısırcı ve 14 çalışan var. Bunlardan biri de Sadrettin Özer. Özer bu işi yaparak 4’ü öğrenci, 5 çocuğuna gelecek hazırlıyor.

30 YILDIR BU BÖYLE

Gazipaşa Caddesi üzerinde yazları haşlanmış ve közde mısır, kışları kestane satarak hayatını kazanan Sadrettin Özer (40) meslekte 30 yılını doldurmuş bir emekçi. Evli ve 5 çocuk babası olan Özer aslen Siirtli ama kendisi Pendik doğumlu. Çocukları da öyle. Gözdağı’nda ikamet ediyor.

BABADAN KALMA MESLEK

Mısırcılık ona babadan kalma bir meslek. Kendisinden önce babası da 15 yıl aynı işi yapmış.

DIŞI SENİ İÇİ BENİ YAKAR

Belediyeden resmi izin alarak bu işi sürdüren Sadrettin Özer; “Dışarıdan kolay görünse de işimiz oldukça zor. Bir kere sabah 9 – 10 gibi işe başlayıp akşam 22.00’a kadar sıcakta – soğukta ve ayakta mesai yapıyoruz. Mısırımızı 4 TL’den satıyoruz. Masraflarımız çıktıktan sonra kar marjımız düşük kalıyor. Kazancımızla ancak geçinebiliyoruz. Vergimi veriyorum ama sigortamı ödeyemiyorum. Her şeye rağmen bir işim olduğu için şükrediyorum” diyor.

7 ARABA 14 ESNAF

Sadrettin Özer’den şehir merkezinde 7 adet mısır arabası ve 14 çalışan olduğunu, sırayla çalıştıklarını, çalışanların tamamının Siirtli ve akraba olduklarını öğreniyoruz. Ve bize bir mısır ikramını kabul edip kendisine kolaylıklar diliyoruz.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x