Pendik Gazetesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Pendik’e Geldi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Pendik’e geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a,  beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Pendik’teki İstanbul Tersane Komutanlığı’na geldi.

Faaliyetlere ilişkin bilgi alan ve talimatlar veren Bakan Akar, Türkiye tarafından Pakistan’a ihraç edilen MİLGEM korvetlerinin inşa çalışmalarını yerinde inceledi.
Yerli savunma sanayisinin gerçekleştirdiği en büyük ihracat atılımı olan proje kapsamında ana yükleniciliğini Millî Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT’ın yaptığı 4 MİLGEM korvetinden ikisi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda diğer ikisinin de Karaçi Tersanesinde inşasına devam ediliyor. Çalışmaların koronavirüs salgınına rağmen planlandığı şekilde, takvime uygun sürdüğü kaydedildi.

KALENDER KASRI AÇILIŞ TÖRENİ
İstanbul Tersanesi Komutanlığında hizmet veren gemi havuzunda da incelemelerde bulunan Bakan Akar ve Komutanlar daha sonra restorasyonu tamamlanan Kalender Kasrı’nın hizmete açılış törenine geçti.
Millî Savunma Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki protokol kapsamında restorasyonu gerçekleştirilen yapının onarımı yapılarak zemin, kolon, duvar ve kirişleri güçlendirildi.

Kalender Kasrı’nın tarihî yapısını koruyarak restorasyonunun gerçekleştirildiğini vurgulayan Bakan Akar, “Bu eserleri orijinal şekline uygun olarak yenilemek ve günümüze kazandırmak çok önemli. Buradaki çalışmalar sayesinde övünçle yerli ve yabancı misafirlerimize gösterebileceğimiz tarihimizden bize gelen bir esinti niteliğindeki bu eser ortaya çıktı. Var olan bir eser yeniden hayat kazandı. Emeği geçen herkese en içten duygularla teşekkür ediyorum” dedi.
Bakan Akar ve Komutanlar kurdele keserek hizmete aldıkları tarihi 1605 yılına uzanan yapıda incelemelerde bulundu.

 

 

Beğen FAVORİ YORUM OKU
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x