Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

MİKROFON PENDİKLİLERDE

Pendik Belediyesi’nin çalışmaları ile ilgili yaptığımız kamuoyu yoklamasında mikrofonu Pendiklilere uzattık. Olumlu ve olumsuz yönde görüşlerle karşılaştık. En belirgin tespitimiz ise; vatandaşların, gerçekleştirilen hizmetlerden yeterince haberdar edilemediği oldu.

Gazetemizin bu sayısında amacımız; vatandaşların Pendik Belediyesi’nin çalışmalarından haberdar olup olmadıklarını öğrenmek ve belediyeyle ilgili görüşlerini aktarmak. Bu nedenle haber müdürümüz Gizem Çelik, “Belediyenin yaptığı işleri takip ediyor musunuz? Belediye Başkanımızdan talepleriniz var mı?” sorularına cevap almak ve sizlerle paylaşmak üzere Pendik sokaklarındaydı.

Bir çok cadde ve sokakta dolaşarak, yaş ve meslek ayrımı yapmadan gerçekleştirdiğimiz ankette talepler kadar şikayetler de bulunuyor. Tabiri caizse beş parmağın beşi bir değil. Herkesten olumlu ya da olumsuz yorumlar beklemek söz konusu olmuyor. Örneğin, kimisi “Kaldırımlarımız yenileniyor, yollarımız yapılıyor”, kimisi de “Kaldırımlarda yürüyemiyoruz. Kafeler kaldırımlara taştı” diyerek durumu iki farklı açıdan değerlendiriyor.

Dikey yapılanma, yeşil alanların yok edilmesi, yollar, araçlar, otopark ve tapu sorunu gibi konular vatandaşın şikayetleri arasında. Fakat bir konuda ağırlıklı olarak şu cümle ön plana çıkıyor: Belediyenin yaptığı işlerden tam olarak haberdar değiliz. Bize ulaşamıyorlar”

Vatandaşların yorumları değiştirilmeden, olduğu gibi şu şekilde…

 

CÜNEYT ÇAKIR (50) TURİZMCİ: 50 senedir Pendikliyim. Pendik’te bir ilerlemenin olmadığını görüyorum. Bir yere otopark yapıyorlar. Sonra yıkıyorlar. Başka yere yapıyorlar. Gazi Paşa Caddesi’ne bir yol yaptılar. Gideri yıkılmış. Daha yeni yapıldı fakat yine aynı durumda. Kimin ne yaptığı belirsiz. Belediyenin ne yaptığını bilmiyoruz. Yol yapıyorlar, yaya geçiti yok. Yolumuz yol değil.  Her taraf kafe. Kafeler kaldırımlara taşmış durumda. Esnaf dükkan açıyor açmasına da, kaldırıma da bir dükkan açıyor. Belediye görevini yapmıyor. Altgeçit yapıyorlar, insanlar içinden geçemiyor. Özürlü ve yaşlı insanlar altgeçitteki asansörleri kullanamıyorlar. Pendik’in içinde insandan çok araba var. Gezilebilecek bir alan yok. Çocukların park alanlarında bile sorun var. Yeşil alanlarımız yok. Ben bir ağaç göremiyorum. 3 – 4 tane ağaç dikmekle olmaz. Şu an da Pendik’in gidişatını hiç iyi bulmuyorum.

AYŞEGÜL ÜSTÜNAKIN (20) ÖĞRENCİ: Kavakpınar’da oturuyorum. Belediyenin yaptığı işleri çok sık takip etmiyorum. Kütüphanelerimiz, kültür merkezlerimiz konusunda çok memnunum. Güzel projeler geliştirdiğini düşünüyorum. Pendik halkına ve bizlere çok yardımcı oluyor. Çok şükür ben belediye başkanımızdan çok memnunum. Yaptığı işleri de destekliyorum. Onlar bizden daha iyi düşünüyorlar. O yüzden bir isteğim yok.

KADİR ERDEM (21) SATIŞ DANIŞMANI: Kaynarca’da yaşıyorum.  Pendik’te daha çok yeşillendirme istiyorum. Burada otopark sorunu olduğunu görüyorum. Kaldırımlar yapılıyor, yollar yenileniyor. Dönüşümden de memnunum. Fakat araçları kaldırımda görmek istemiyorum. Bu sık sık karşılaştığım bir durum. Otoparkların genişletilmesi gerekiliyor. Belediye otopark yapımında yardımcı oluyor mu bilmiyorum ama yardımcı olmasını istiyorum.

NURCAN KÖPRÜLÜ (38) SİMİTÇİ: Ben 20 yıldır Aydos’ta  gecekonduda oturuyorum. Oturduğum yer köy gibi. Yıllardır tapu vereceklerini söylediler ama bir türlü vermediler. Tapularımızı istiyoruz. Köprünün altından geçerken önümüze tinerciler çıkıyor. Ben 5 ay önce kardeşimi kaybettim. Bir tane bile kamera bulamadık. Oraya hiçbir hizmet yapmıyorlar. Güvenliğimizi sağlasınlar. Belediye’nin yaptığı işleri bilmiyorum.  Bize çok ulaşamıyorlar fakat sağ olsunlar Belediye’nin imkanıyla çalışıyorum.

MEHMET DABAK (55) İŞLETMECİ: Belediyeden bizlere yeterince bir bilgi akışı yok. Belediye’nin Pendik merkezle ilgili çok büyük çalışmalar yaptığını da zaten düşünmüyorum. Daha ziyade dışarıdaki mahallelere çalışmaktalar. Pendik merkezin en büyük sorunu otopark sorunu. Ayrıca güvenlik konusunda da sıkıntılarımız var. Belediyeyi ilgilendirmiyor ama hırsızlık konusu da çok ciddi bir sıkıntı. Işıklandırmayla ilgili sıkıntılarımız var. Belediye başkanını halkın içinde görmeyi çok istiyoruz. Bizleri dinleyebileceği bir platform oluşturulmasını çok isteriz. Eğer böyle bir çalışmaları varsa biz bundan haberdar değiliz. Belediye’nin ne yaptığını bilmediğimiz için, bir şey de isteyemiyoruz ki. Belediyeyle bir kopukluk var. Bu kopukluğun giderilmesini istiyorum. Sadece Pendik çarşıyı daha da hareketlendirmelerini düşünüyorum. Yaz aylarında festivaller yapılırdı. Bunların yapılması bence Pendik esnafına çok büyük katkılar sağlayacaktır.

GÖNÜL UYGUN (52) EMEKLİ: Ada Tesisleri’nde oturuyorum. Tretuvarlarımız çok dar ufacık. Kaç sefer düşme durumuna geldim. Yollarımızın temiz olmasını istiyorum. Belediye bize bakmıyor diyebilirim. Pendik çarşıyı beğeniyorum. Yaptığı işler güzel, fena değil. Ada Tesisleri’ne el atsınlar diyorum. Ayrıca mangalcılardan da çok şikayetçiyim. Yazın camımızı açamıyoruz. Her tarafta koku oluyor. Diğer ilçelerde bu durum yasaklandı. Pendik’te neden yasaklanmıyor?  İsteseler yaparlar.

RAŞİT BAYSAL (53) EMEKLİ: Belediyenin yaptığı işleri takip ediyorum, zaten yaptıkları da görünüyor. Tabi dahası istenilir mi, elbette istenilir. Pendik sahili çok beğeniyorum. Hoşnut olmadığım bir durum yok. Temizlik konusunda çok iyi bir ilçeyiz. Benim için Pendik bir Avrupa kenti. Başka ilçelerle kıyaslayamıyorum bile.

RABİA UYAR (61) EMEKLİ: Ben 4 – 5 ay boyunca Ayvalık’ta oluyorum. Belediye’nin yaptığı işleri takip etmiyorum ama yapılan çalışmaları görüyorum. Yolların düzeltilmesini istiyorum. Pendik’in yolları ve kaldırımları pek güzel değil. Birde gece parklarda çok içki içen kişiler oluyor. Yürüyüşe bile çıkamıyoruz. Bu konuda güvenlik almalarını istiyoruz.

EMRE OĞUL (21) ÖĞRENCİ: Ertuğrul Gazi Mahallesi’nde oturuyorum. Belediyenin yaptığı işleri pek takip etmiyorum. Otobüs ücretlerini çok fazla buluyorum. Geçen sene liseden mezun oldum. Bu yıl dershaneye gidiyorum. Sınava hazırlanıyorum. Öğrenci kimliğim yok. Bu yüzden, otobüste öğrenci parası almıyorlar. Ayrıca dikey yapılanmaya da karşıyım.  Sokaklarımızı temiz bulmuyorum.

HAKAN LUCİAN MATEİU (21)  SATIŞ DANIŞMANI: Tuzla’da oturuyorum. Pendik’te engelli yollarını iyi bulmuyorum. Engelliler rahat bir şekilde yollarını kullanamıyorlar. Kaldırımları da sorunlu. Sahil yolunda yeni yapılan yaya yolundan insanlar motorlarla geçiyor. Bu kişiler özellikle lokantalara ait paket servisi yapanlar oluyor. Çoğu kişinin hayatını tehlikeye atıyorlar. Binalar yükseliyor, kıyamet alameti.                         

SEMA HAYLAZ (37) ÇALIŞMIYOR: Altkaynarca’da yaşıyorum. Belediyenin yaptığı işleri bilmiyorum. Bana hiçbir şekilde bilgi gelmiyor. Fakat belediyenin iyi çalıştığını görüyorum. Mahallelerin günlük temizliği yapılıyor. Yollarımız da iyi. Sadece şu inşaatlar çok can sıkıcı. Kaldırımda yürüyemez hale geldik. Bir özürlü kardeşim var. Özürlüler için çeşitli faaliyetler olacağını söylediler. Başvuru yaptım ama geri dönüş almadım.

ŞENOL SİNEKOĞLU (46) GARSON: Belediye olarak iyi buluyorum. Başkanın performansı gayet iyi. Eskiden belediye hizmetleri konusunda sıkıntılar yaşanırdı. Şimdi öyle bir durumumuz yok. Fakat yeşillik alanlarımızı öldürdüler. Her yer otopark oluyor. Bu otoparklar kimin bilmiyoruz. Çocukların oyun alanlarını bile yok ettiler.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x