Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

METRO, HAVALİMANI’NDAN KURTKÖY’E UZATILACAK

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Sabiha Gökçen Havalimanı – Kurtköy Kavşağı Raylı Sistem Metro Hattı’nın 5,3 kilometre uzatılmasına ilişkin imar planı değişikliğini onayladı. Yapılacak metro hattı, planlanan Sultanbeyli – Kurtköy metrosu ile inşaat aşamasında olan Çekmeköy – Sultanbeyli metrosuyla entegre olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı ve Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Sabiha Gökçen Havalimanı – Kurtköy Kavşağı Raylı Sistem Metro Hattı’na ilişkin daha önce hazırlanan nazım imar planlarının değiştirilmesini teklif etti. Belediye Meclisi, Pendik – Kaynarca’dan Sabiha Gökçen Havalimanı’na gidecek metro hattının, buradan da Kurtköy Kavşağı’ndaki Viaport isimli alışveriş merkezi ve arkasındaki konutlara kadar uzatılmasını sağlayacak imar planı değişikliğini oy birliğiyle kabul etti.

Hat, ileride önemli bir işlev görecek

Meclisten geçen plan raporuna göre, Sabiha Gökçen Havalimanı – Kurtköy Kavşağı Metro Hattı ileride önemli bir işlev görecek. Pendik-Kaynarca ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında motorlu araç trafiği azaltılacak, ulaşım talebi özel araçlar yerine toplu ulaşım araçlarına yönlendirilecek. Bunun için de toplu taşıma altyapısı iyileştirilmiş olacak. İnşaat aşamasında olan Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı raylı sistemin devamı niteliğini taşıyacak.

Çekmeköy – Sultanbeyli metrosuyla entegre olacak

Yapılacak metro hattı, planlanan Sultanbeyli – Kurtköy metrosu ile inşaat aşamasında olan Çekmeköy – Sultanbeyli metrosuyla entegre olacak. Ankara – İstanbul Hızlı Tren Hattı’nın Kurtköy’de kesiştiği, alanda hızlı tren istasyonu yapılması durumunda; Marmaray – Sabiha Gökçen Havalimanı hızlı tren hatları birbirine entegre edilecek. Kentin kuzey bölgesinde doğu – batı yönünde ve kuzey – güney yönünde havalimanı ile bağlantıları güçlenecek. Böylelikle hızlı trenin geçtiği diğer illerden gelen yolcuların havalimanına erişimi ve Kadıköy – Kartal – Kaynarca Metrosu’nu kullanan kişilerin hızlı trene bağlantısı sağlanacak.

 

Bildir
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
İsmail şimşek
3 yıl önce

Yenişehir mahallesi cumhuriyet sitesi nin karşısındaki boş arazi millet bahçesi yada metro istasyonu için çok uygun arazi bence değerlendirilmesi şart

1
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x