Ekonomi Haber Girişi : 23 Mayıs 2024 14:53

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı mı, Faiz Kararı ne oldu?

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı mı, Faiz Kararı ne oldu?
Ekonomi uzmanlarının beklentileri faizin sabit bırakılacağı yönündeydi. Peki, Merkez bankası faiz kararını açıkladı mı? Merkez bankası faiz kararı ne oldu, son durum nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Yaşar Fatih Karahan başkanlığında toplandı. TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50 düzeyinde sabit bıraktı. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

FAİZ SABİT TUTULDU

Merkez Bankası, Nisan ayında aylık enflasyon ana eğiliminde sınırlı bir zayıflama kaydedildiğini duyurdu. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret ediyor. Buna karşın, tüketim malı ithalatı nisan ayında artarak cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi sınırladı.

Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaya devam ediyor. Merkez Bankası, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörülerle uyumunu yakından takip ediyor.PARA POLİTİKASI DURUMU

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izleniyor. Merkez Bankası, gecikmeli etkileri de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar verdi. Enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yineleyen Merkez Bankası, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdürecek.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ VE DEZENFLASYON

Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Merkez Bankası, sıkı para politikası duruşuyla yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürmeyi ve dezenflasyonu yılın ikinci yarısında tesis etmeyi hedefliyor.LİKİDİTE FAZLASI VE MAKROİHTİYATİ ÇERÇEVE

Yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlası ilave tedbirlerle sterilize edilecektir.

Makroihtiyati çerçevede sadeleşme ve piyasa mekanizmasının işlevselliğini artırma amacı kapsamında, menkul kıymet tesisi uygulaması sonlandırılmıştır. Son dönem kredi büyümesi ve mevduat gelişmeleri göz önünde bulundurularak, makro finansal istikrarı koruyacak ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar atılacaktır.MERKEZ BANKASI'NIN KARARLILIĞI

Merkez Bankası, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

ŞEFFAFLIK VE ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK

Merkez Bankası, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacağını vurguladı.


 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.