Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

MAKEDONYA’DA TÜRK OKULU YENİLENDİ

Pendik Belediyesinin de üyesi olduğu Türkiye Belediyeler Birliği ile  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’nın Gostivar kentinde yenilenen Mustafa Kemal İlköğretim Okulu törenle hizmete girdi.

Türkiye Belediyeler Birliği ile  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen “Türkiye ve Makedonya Yerel Yönetimleri İşbirliği Projesi” çerçevesinde Gostivar kentinde yenilenen Mustafa Kemal İlköğretim Okulu törenle hizmete girdi. Açılış törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari, Pendik Belediye Başkanvekili Sami Divleli ve çok sayıda davetli katıldı.

Çavuşoğlu: “Eğitim konusunu temel öncelikli olarak ele almalıyız”

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu: “Medeniyet tasavvurumuza yavrularımızın da ortak olmasını, ilmiyle, azmiyle ve inancıyla her alanda kendini ortaya koymalarını arzu ediyorsak eğitim konusunu temel öncelikli olarak ele almalıyız. Gostivar’da eğitim-öğretim hizmeti veren Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu daha ferah, daha nitelikli eğitime yakışır şartlara kavuşmuş oldu.” dedi.

Okul, Pendik Belediyesinin katkılarıyla inşa edildi

Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, daha önceki yıllarda Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Pendik Belediyesinin de aralarında olduğu üye belediyelerin katkıları ve TİKA’nın ortaklığıyla Makedonya’da hizmete açılmıştı. 1100 öğrencisi bulunan Gostivar’daki okul, Makedonya’nın resmi dilleri olan Arnavutça ve Makedonca dillerinin yanı sıra Türk dilinde de eğitim veriyor.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x