Sağlık Haber Girişi : 06 Ekim 2023 11:01

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar – Faydaları nedir – Nerelerde Kullanılır

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar – Faydaları nedir – Nerelerde Kullanılır

Lavanta yağı ne işe yarar, nerelerde kullanılır ; Lavanta esansiyel yağı, aroma terapide çok kullanılan yağlardan biridir. Hoş bir kokuya sahip, güzel bir çiçekten çok daha fazlasıdır. Lavanta yağının cilde faydaları, uykusuzluk, baş ağrısı, saç sağlığı ve zihinsel sağlık gibi birçok alanda iyileştirici özellikleri uzun zamandır bilinmektedir.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Akne Tedavisinde Kullanılır ve Tahriş Olmuş Cildi İyileştirir

Lavanta yağının antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliğinden dolayı deride meydana gelen sedef hastalığı, sivilce ve alerji gibi birçok cilt problemini tedavi etmekte kullanılır.

Kuru bir cilde sahipseniz lavanta yağı cildinizin nem bariyerini dengelemek amaçlı kullanılabilir.

Kırışıklıkları Azaltır ve Leke Oluşumunu Önler

Lavanta yağının anti-inflamatuar ve antioksidan özelliği sayesinde ciltte meydana gelen leke oluşumlarını ve ciltte kırışıklık oluşumasını engeller. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildinizde yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikallere karşı cildinizi korur.

Yaralar Üzerinde İyileştiricidir

Lavanta yağının içeriğimde bulunan beta-karyofilen, ciltte meydana gelen yaralar üzerinde iyileştiricidir. Ciltte oluşan yaraların iyileşmesi için pamuğa birkaç damla lavanta yağı damlatıp, cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Böcek Sokmalarında Yatıştırıcıdır

Lavanta yağı, böcek ısırıklarını önlemeye ve yatıştırmaya yardımcı olur. Kendine özgü kokusu ile sivrisinekleri ve böcekleri uzak tutmak için lavanta yağı kullanılmakta.

Güneş Yanığının Etkilerini Azaltır

Anti-mikrobiyal özelliği nedeniyle güneş yanığını etkili bir şekilde iyileştirebilir ve yeni cilt oluşumunu teşvik edebilir. Lavanta esansiyel yağının sağladığı anında soğuma hissi de iltihabı yatıştırmada rol oynar. Güneş yanıkları üzerine pamuğa 3-4 damla lavanta yağı damlatarak cildinize nazikçe uygulayabilirisiniz.

Saç Sağlığını Korur ve Yeni Saç Oluşumunu Destekler

Lavanta yağı düzenli olarak kullanıldığı zaman saç derisine iyi geldiği ve saç tellerinin kalınlığının artırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda yağı yeni saç oluşumunu da destekler. Kekik yağı ve sedir ağacı yağı ile birlikte kullanıldığı zaman saç dökülmesine iyi gelir. Lavanta yağı bir antimikrobiyal olduğu için kepek oluşumunu da engellemekte.

Mantar ve Viral Enfeksiyonlarla Mücadeleye Yardımcı Olur

Bir antimikrobiyal olarak lavanta sadece bakterileri yok etmeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda belirli mantar türlerine karşıda etkilidir. Temizlik yaparken veya çamaşır yıkarken birkaç damla lavanta yağı kullanmak bakterilere ve mantarlara karşı etkilidir.

Ayak Sağlığı Üzerinde Etkilidir

Lavanta esansiyel yağı ile yapılan ayak masajı yorgun ayaklar üzerinde etkili bir yatıştırıcıdır. Ayaklardaki yorgunluk ve ağrıyı hafifletir. Gergin olan kasları gevşetir. Antiinflamatuar ve antiseptik özellikleri sayesinde ayakta meydana gelen iltihaplanmaların iyileşmesine yardımcı olur.

Uyku Problemlerine İyi Gelir

Yatak odasında uçucu lavanta yağı kullanmak uyumayı kolaylaştırır ve geceleri uyanma sıklığını da azaltır. Böylece uyku kaliteside artmış olur.

Stres ve Anksiyeteyi Hafifletir

Lavanta yağı, stres ve anksiyete problemlerinde kullanılabilen yatıştırıcı bir kokuya sahiptir. Baş ağrısı, sinir gerginliği ve migren için kullanılabilir. Canlandırıcı aroması sayesinde zihinsel aktiviteyi arttırırken sinirsel yorgunluğu, huzursuzluğu, kaygı ve endişeyi de ortadan kaldırır.

Ağrıyı Hafifletir

Lavanta yağı kullanımı kas ağrılarını, eklem ağrılarını, doku zedelenmelerini ve sırt ağrısını hafifletebilir. Ağrıdan etkilenen bölgeye lavanta yağı ile masaj yapılması yaşanan ağrıları hafifletir ve kasları gevşetir.

Sindirimi Kolaylaştırmaya Yardımcı Olur

Lavanta yağı, bağırsak faaliyetlerininin artmasına yardımcı olur. Hazımsızlık, gaz problemleri, mide ağrısı, kabızlık ve kusma gibi sağlık sorunlarının tedavisinde lavanta yağı kullanılması bağırsak sağlığını düzenleyebilir.

Solunumsal Bozuklukları Rahatlatır

Lavanta yağı; soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonları, öksürük, astım, bronşit ve larenjit gibi birçok solunum yolu problemlerinde iyileştirici özelliğinden yararlanılmaktadır. Boynunuza, göğsünüze veya sırtınıza lavanta yağı sürerek göğsünüzdeki ve burnunuzdaki tıkanıklıktan kurtulmanıza yardımcı olarak iyileşme sürecini hızlandırır. Balgamı ve diğer istenmeyen toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Buhar inhalasyonu yoluyla ya da bir vaporizatör yardımıyla lavanta yağını solunması solunumsal bozuklukları rahatlatmakta.

Adet ağrısına iyi gelir

Bir parça pamuğa üç damla lavanta yağı damlatarak solumak adet kramplarına ve adet ağrılarına iyi gelir.