Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Küfeciler yeni dünya düzenine direniyor!

Birçok meslek tarihe karıştı onlar hala var

Zaman içerisinde birçok meslek, değişen şartlar sonucu ortadan kalktı. Fakat ‘küfeciler’ halen ve her şarta rağmen varlıklarını korumaya çalışıyor. Pendik cumartesi pazarında 8 küfeci ekmeğini bu işten kazanıyor

Günümüzde artık yeni dünya düzeni, yapay zeka, biyoteknoloji, 5G, nükleer tıp gibi kavramlar konuşulsa, modern yaşam sürekli yeniliklere doğru evrilse de; geçmişteki yaşam kültürümüzden yüzde yüz kopmamız mümkün değil.

Bunun tipik örneklerinden birine de Pendik’te kurulmakta olan cumartesi pazarındaki küfecilerle şahit oluyoruz.

Geçtiğimiz yüzyıllardan bu yana, nerede bir pazar yeri varsa orada küfeciler de var.

Haberimizi derinleştirirken cumartesi pazarında 8 küfecinin çalıştığını öğreniyoruz. Bu küfecilerin bazıları mesleklerin babadan kalma olduğunu ve bunu 50 yıldır sürdüklerini ifade ederken, bazıları da yeni nesil küfeciler.

Alışveriş için pazara gelen ev hanımlarından bazıları, alışverişten önce bu küfecilerle pazarlığa giriyorlar. ( ya da sürekli müşteri oldukları için ödenecek ücret zaten belli olmuş oluyor. Bu ticaret işin başında ya da sonunda ‘gönlünden ne koparsa’ şeklinde de olabiliyor. )

Daha sonra tüm pazar gezisi küfeci ile birlikte gerçekleştiriliyor. Satın alınan ürünlerin küfeye yerleştirilmesi küfeciye ait. ( örneğin ezilebilecek türden domates vb ürünler özenle üst taraflarda bırakılıyor. ) Pazar işi bitince, gidilecek yere kadar alışveriş yapan ev hanımı önde küfeci arkada yol alınıyor. ( pazarda dolaşılan mesafe dahil bir küfeci sırtında küfesi ile ortalama 5 km mesafe kat ediyor. ) Yüklerin boşaltılma işlemini de yine küfeci yapıyor.

Küfeciler elbette ki sadece Pendik cumartesi pazarında hizmet vermiyorlar. Örneğin kendisi ile konuştuğumuz meslek erbaplarından biri; Pendik’in haricinde Pazartesi Bağlarbaşı, Salı Levent, Çarşamba Sarıyer, cuma günleri de Üsküdar’da çalışıyor.

Ve bazıları günümüz ticaret anlayışına da ayak uydurmuş bulunuyor. Yeni müşteriler için reklam yapan, kartvizit dağıtan küfeciler de mevcut…

 

 

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x