Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KORE SAVAŞI 70. YILINDA SERGİYLE ANILDI

Pendik Belediyesinin Kore Savaşı’nın 70. Yıl Dönümü vesilesiyle düzenlediği fotoğraf sergisi açıldı. 3 gün sürecek sergide cepheden fotoğrafların yanı sıra döneme ait gazete küpürleri de yer alıyor

1950 yılında başlayan ve 3,5 yıl süren, Türk askerlerinin de görev aldığı Kore Savaşı’nın 70. Yıl Dönümü ülke çapında düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Pendik Belediyesi de Koreliler Derneği işbirliğiyle fotoğraf sergisi düzenledi. Gazipaşa Meydanı’nda düzenlenen sergide savaşa ait cepheden çekilmiş fotoğrafların yanı sıra dönemi anlatan gazete küpürleri de ziyaretçilerin ilgisini çekti. Pandemi nedeniyle açık havada düzenlenen sergi, 25 Ekim Pazar günü sona erecek.

Çok sayıda Koreli serginin açılışına katıldı

Serginin açılışına Kore gazileri ve yakınlarının yanı sıra çok sayıda Koreli katıldı. Koreliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yong Durk Park, serginin Türkiye ve Kore kardeşliği açısından oldukça önemli olduğunu belirterek kanlarını döken Türk askerlerine bir kez daha minnettar olduklarını söyledi. Pendik Muharip Gaziler Derneği Başkanı Sefa Altunparlar da konuşmasında Atatürk’ün Yurtta Sulh Cihanda Sulh sözüne atıfta bulunarak Kore Savaşı hakkında bilgi verdi ve “Bir başka ülkede barış için savaştık. 17 bin Türk askeri, 3,5 yıl orada görev yaptı. 721 şehit verdik ve yüzlerce gazimiz oldu.” dedi.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x