Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KONJONKTÜR CHP’Yİ İŞARET EDİYOR

Bir dönem milletvekili aday adayı da olan CHP’nin bölgemizdeki saygın isimlerinden Rıza Karataş gazetemize gündemi değerlendirdi.

Karataş değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi:

“AKP iktidarı özellikle 2014 yılından sonra kendi tabanında dahi inandırıcılığını yitirmiş, umut olmaktan uzaklaşmış, her geçen gün irtifa kaybeden bir parti konumuna düşmüştür.

AKP bu açığını kapatmak, iktidarda kalabilmek için her yönteme başvurmuş, totaliter bir anlayışla ülkeyi demokrasiden uzaklaştırmış, ayrımcılık yaparak – ötekileştirerek insanları kutuplaştırmaktan çekinmemiştir.

Diğer taraftan, ana muhalefet konumundaki CHP’nin bu konjonktürü iyi okuyabildiğini söylemek de ne yazık ki kolay değildir.

Vatandaşın AKP hükümetine ve uyguladığı politikalara tepkisi Gezi olaylarında açıkça ortaya çıkmıştır.

Bu aşamada ve devam eden süreçte CHP’nin sokağın sesine kulak vermesi, halkı örgütleyerek AKP’yi iktidardan alaşağı etmesi beklenirdi. Ama olmadı. Fakat hesap da henüz kapanmadı. Ve aslına bakacak olursak; çağdışı kalmış bu iktidarın içte ve dışta her şeyi ağzına yüzüne bulaştırmaya devam etmesi, halkı ekonomik bir krizin kucağına atması nedeniyle; CHP’nin öncülüğünde bir halk iktidarının gerçekleştirilmesinin önü daha da açıldı.

Bu noktada öncelikle stratejik bir saha çalışması gerekiyor.

Örneğin, benim de öncülük ettiğim bir grup ile 1989 – 1994 yılları arasında Kadıköy Belediye Başkanı Cengiz Özyakın’ın adaylığı aşamasında ‘mahalle gönüllüleri’ projesi ile sokağı örgütlemiş ve başarılı neticeler almıştık.

Bu dönemde de yönetici olarak görev yaptığım Dersim Dernekler Federasyonu olarak bizler, sivil toplum örgütleri ile işbirliği yaparak, benzer bir faaliyeti sürdürüyoruz. Toplumun her kesimi ile temas kurarak, tabanın düşüncelerini ve beklentilerini irdeliyor, ‘mahalle meclisleri’ oluşturarak sokakları örgütlüyoruz.

Netice itibari ile gözlemleyerek – yaşayarak gördüğüm ve söyleyeceğim şey şudur:

CHP halkın umudu ve çıkar yoludur.

Ama bu umudun gerçeğe dönüşmesi, halk iktidarına giden yolun kısaltılması için, CHP’nin her kademesinde görev üstlenmiş yöneticilerimizin; sokağın sesine kulak vermesi, genci yaşlısı, kadını erkeği, vatandaşlara dokunarak yakınlık kurması, partiye olan sempati ve güven duygularını güçlendirmesi şarttır. Bu halk, hak ettiği ilgiyi gördüğünde,  CHP’yi iktidar yapmakta gecikmeyecektir”

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x