Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KİŞİYE ÖZEL EKONOMİ

Türkiye’de ekonomik tablo nasıl? Bu sorunun cevabını Pendikli esnaf ve işletmecilere sorarak aradık. Netice şu: Kimine göre ‘bittik battık’, kimine göre ‘işler tıkırında gidiyor’. Bu arada, kanaatkar olan bir kesim de mevcut.

Yani ekonomik değerlendirmeler kişiden kişiye değişebiliyor. Fark ettiğimiz bir husus da şu ki; yapılan değerlendirmelerde siyasi görüşler de rol oynuyor. Tıpkı siyasilerde olduğu gibi.

Dünya ülkelerinde son yıllarda hem siyasi, hem de ekonomik anlamda çalkantılar yaşanmakta.

Türkiye de bu çalkantılardan doğal olarak etkilenmekte. Ülkemiz özelinde; siyasilerin yaptığı değerlendirmelere baktığımızda; bir kanatta ‘kriz bize teğet geçti’ , ‘ekonomik olarak büyüyoruz’; diğer tarafta ‘memleketin tüm mal varlığı satıldı batıyoruz’ , ‘ekonomi her geçen gün daha kötüye gidiyor’ şeklinde, neredeyse yüzde yüz farklı açıklamalar mevcut.

Piyasaya baktığımızda yine; belediyelerin yardımlarıyla yaşayabilen çok sayıda vatandaşın yanı sıra, gününü AVM’lerde alışverişte geçiren, tatlı hayat süren yine çok sayıda insan görmek mümkün.

İş dünyasında da, aynı şekilde pozisyonlar söz konusu. Bir tarafta faturaları, çalışanların maaşını, dükkan kirasını ödemekte güçlük çekenler; diğer tarafta inşaatlar, dev yatırımlar…

Yani manzara hayli kafa karıştırıcı. Gerçeği algılamak, sağlıklı, tarafsız bir değerlendirme yapabilmek öyle kolay iş değil.

Genel bir bakış açısıyla; hükümetin ekonomik politikalarının iyi ya da kötü olmasının dışında; dünyada yaşanan ekonomik kriz, Gezi Olayları, 15 Temmuz Darbe Girişimi, Suriyeli mültecilerin ülkemize gelişi, Rus uçağının düşürülmesi, Ortadoğu’daki karışıklıklar, Afrin Harekatı gibi önemli çok sayıda başlık ekonomiyi olumsuz etkileyecek faktörler.

Dolayısıyla ekonomide her şeyin toz pembe, güllük gülistanlık olması zaten pek mümkün değil.  Tüm bunlara rağmen hayatın bir düzeyde devam ettiği de ortada…

Konuyla ilgili olarak, tabiri uygunsa mikrofonu Pendikli esnaf ve işletmecilere uzattık ve onların bakış açısından, duruma bir ‘açıklık’ aradık.

Ve açıkçası, kafamız biraz daha karıştı!

Bize bu noktada; görüşleri okurlarımıza aynen aktarmak düşüyor.

Bakalım sizler kimlere nasıl katılacaksınız…

 

Müjgan Gençtürk (31) Mağaza Müdürü: Esnafın çok büyük sıkıntıları var. Özellikle küçük esnaf çok çok zor durumda. Çünkü büyük esnaf, bir şekilde kampanya yaparak kendisini kurtarabiliyor. Ama biz kendi yağımızda kavruluyoruz. Türkiye’nin %50’si asgari ücretle çalışıyor. Zorluklar var, sıkıntılar var ama 90’lı yıllara bakarsak, bence ekonomimiz daha iyi. Tabii ki de çok zor dönemlerden geçiyoruz. Ülkenin dört bir yanı kuşatıldı. Türkiye’de yaşayan bütün insanlar, bence bu durumun farkında.  Devletimizin arkasındayız. Gideceğimiz başka bir devlet yok. Allah devletimizin yardımcısı olsun. Güzel günleri bekliyoruz.

Kemal Aksu (28) İşletme Sahibi: Ülkemizin son durumu gayet güzel gidiyor. Bir sıkıntımız yok. Savaş var ama iç kısımda değil. Dış kesimde bir savaş mevcut. Bu da iyi bir şey diye düşünüyorum. Kış döneminde herkesin bir korkusu olur. Kışın bot; yazında terlik ve sandalet satışlarımız oluyor. Büyük mağazalar bizi olumsuz etkiliyor. Bizden daha fazla satış yapıyorlar. Büyük mağazalar indirim yaparak vatandaşın alım gücünü arttırıyor. Biz %100 satış yapmak istiyoruz. Kimi esnaf etiketi sökerek fiyat arttırıyor.  Sonrasında satış yapamayınca ağlıyor. Vatandaşımız bu konuda bilinçli. Sonuçta para kazanmak kolay değil. İnsanlar yatmaya alışmış.

Kübra Hisar (20) Satış Görevlisi: Ülkenin durumu git gide kötüye gidiyor. Çünkü iş yok. Piyasa çok durgun. Esnaflar artık batma derecesine geldi diyebilirim. Genel olarak bir düşüş var. Biz çoğu zaman dolarla ya da euro ile çalışıyoruz. Bu da tabii ki bize fayda sağlıyor. Ülkemle gurur duyuyorum. Zalimlere karşı ayakta durmamız lazım. Düşene biz vurmayacağız. Kimi insan için bu yanlış bir şeydir. Bazıları “Ülkemize herkesi alıyorlar. Biz nasıl yaşayacağız? Nasıl geçineceğiz?” diyor. Onların ellerinden tutmak bize düşer. İslam dinimizde bunu öğrettiler. Bir ekmeğimiz varsa, bin paylaşırız.

Aytaç Eser (40) Aktar: Ekonomi olarak 2018’de çok güzel başladık. Gerçi mesleğimizin gereğinde de var. Kış sezonu işlerimiz artar.  Bu kadar iş yapıp ağlamanın bir anlamı yok. Afrin Harekatı’nın da ülkeyi ve ekonomik durumu olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum. Hala insanlar yatırım yapıyor, dükkan açıyor. Allah mehmetçiğimizin yardımcısı olsun. Zamlar gayet normal. Vatandaş 1 kilo alacağına, 750 gram alıyor. Yine alacağını alıyor. Ben ülkede parasızlık ve işsizlik kavramlarının olduğuna inanmıyorum.

Mahmut Kuran (31) Kozmetikçi: Zamlar esnafı çok etkiledi. İş durumlarımız kötü. Satışlarımız düştü. Durumumuz elbet düzelecek. Fakat zaman alacağını düşünüyorum. Kış aylarında insanların ekonomik durumları zayıf. Asgari ücrete zam geldi ama bir şey değişmedi. Sonuçta çoğu şey zamlandı. Yeni yılda esnaf olarak beklentilerimiz vardı ama her şey daha kötüye gitmeye başladı.

Mustafa Okçu (65) Emekli: Bu şartlarda ülkenin durumu çok iyi. Dış güçlere rağmen, Türkiye’nin ayakta durması büyük bir başarı. Dış güçler Türkiye’nin ilerlemesini istemiyor. Buna nazaran ekonomimiz çok iyi. Zamları da normal buluyorum. Allah’a çok şükür iyiyiz. Mehmetçiğimizle de gurur duyuyorum. İnşallah başarılı olacaklar.

Ahmet Çoban (İşletmeci): Ekonomi alanında işler düşük. Hava şartları ve insanların yatırım yapma endişesi, çoğu esnafı etkiliyor. Ödemelerimiz sıkıntıya giriyor. Zamlar ve vergiler bizi maddi açıdan etkiliyor. Nihayetinde bir yer işletiyoruz ve alımlarla ayakta duruyoruz. Tüketim şu anda düşük. Ekonomik açıdan endişelerimiz var. Bir yıldır Pendik’te esnaflık yapıyorum. Pendik’te ilk defa kış görüyorum.  Bu sıkıntılar belki sezonluk olabilir. Kiminle konuşsam herkeste bir durgunluk var. Akşam saat 7 ya da 8’de 100 liralık ciroyla dükkanını  kapatan esnaf arkadaşlar var. Yeni bir esnaf olarak endişeleniyoruz. Önümüzü göremiyoruz. Bunun için standardın dışına çıkarak vatandaşın ilgisini çekmeye çalışıyoruz.

Nurgül Taştan (57) İşletme Sahibi: Sezondan dolayı satışlarımız değişiyor. Bu kış güzel geçiyor. Geçen sene baya batık bir durumdaydık. Ama ekonomi de baya sıkıntılar var. Zaten gezi eylemlerinden beri, bizim piyasa durgun. Esnafların sıkıntısı gezi eylemleriyle başladı. Yine buna da çok şükür ayaktayız. Devletimizin güzelliğiyle, başımızdaki reisimizle, başarılarıyla iyi gidiyoruz. Ticaret bu; bir gün olur, bir gün olmaz. Banyoli tren seferleri çalışmalardan dolayı durdurulunca, 19 Mayıs Caddesi Akasya Sokak’ta esnafın işi zorlaştı. Tren varken satışlar daha iyiydi.

 

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x