Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KENAN ŞAHİN: EVDE KALINCA KORONANIN YAYILMA HIZI DÜŞÜYOR 

Pendik Eski Belediye Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları ve  Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Kenan Şahin; 24 Mart Salı günü gazetemize kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir paylaşımda bulundu.

Koronavirüsünden korunmak için ‘evde kalın’ uyarısı yapan Şahin’in paylaşımı şu şekilde:

“Ülkemizde vaka artış hızının istikrarlı bir şekilde düştüğü gözüküyor. Evde kalmak, el yıkamak ve sosyal izolasyon aramızda 1 metre ile temastan kaçınmak tedbirlerinin işe yaradığını gösteriyor. Uymayan azınlık hepimizi rahatsız etse de, toplumun büyük çoğunluğu tedbirlere uyuyor. Evden çıkma politikasından taviz vermeden, bu haftayı da geçirebilirsek, Cumartesiden sonra çok daha iyi sonuçlar görebileceğiz.

İtalya olmamanın tek yolu evde kalma ve sosyal izolasyondaki başarımızdır. Ülkemizin sıkı tedbirleri erkenden, daha ilk vaka görülür görülmez alması en önemli güvencemiz. Kaygı ve paniğe gerek yok. Ancak tedbirleri daha da sıkıca uygulamaktan vazgeçmemek gerekir. Siz evde iken virüs sizi bulamaz. Siz onu bulmak için lütfen dolaşmayın.

Tespit edilen her vakanın, temas riskli yakınlarının takibi, kaynağın aranması ve temaslıların bulunması (filyasyon), Sağlık Bakanlığı tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor ve aile hekimlerimiz düzenli arıyor. Bu evde kal politikası ve tedavi kadar önemli bir çalışmadır. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Bulaşta, artık sağlık tesisleri de risklidir. Çin’de yapılan çalışmada, %41 vakanın hastanede enfekte olduğu tespit edilmiştir. Zorunlu olmadıkça hastane başvurunuzu erteleyin. Şikâyetiniz yokken, sırf test için hastaneye gitmek son derece gereksiz ve tehlikeli. Onun yerine, her birimizin, bulaştırma potansiyeli olduğunu varsayarak, ateş kuru öksürük ve nefes darlığı yoksa, evde sosyal izolasyon uygulaması en etkili tedbirdir ve yeterlidir.

Sağlık Bakanlığımız, bilim kurulu ve tüm sağlık çalışanlarının gereksiz tartışmalar ile morallerini bozmak ve dikkatlerini dağıtmak hepimizin zararına olur. Rabbim hepsini ve ailelerini korusun. Dualarımız onlarla”

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x