Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KEMENÇESİYLE HOLLYWOOD FİLMİNİN MÜZİĞİNİ İCRA ETTİ

Bir Enstrümanın Günlüğü’ programının bu ayki konuğu Kemençe Sanatçısı Derya Türkan oldu. 2012 yapımı ‘Argo’ adlı Hollywood Filminin müziklerini kemençesiyle icra eden Derya Türkan, kemençenin Karadeniz’e özgü olmadığını, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde farklı adlarda kullanıldığını söyledi.

Her ay bir enstrümanın incelendiği ve alanında uzman sanatçıların konuk olduğu ‘Bir Enstrümanın Günlüğü’ bu ay ‘klasik kemençe’ başlığıyla gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi’nde üçüncüsü düzenlenen programın konuğu Kemençe Sanatçısı Derya Türkan oldu. Kemençenin tarihi hakkında bilgi vererek sanat hayatını anlatan sanatçı, daha sonra sergilediği performansla konuklara müzik ziyafeti sundu. Programda, kemençenin sanıldığı gibi Karadeniz’e özgü bir enstrüman olmadığını belirten Türkan; “İstanbulluyum; ama beni kemençeyle çalarken gördüklerinde Karadenizli misiniz diye soruyorlar? Biz de kemençe Karadeniz ile bütünleşmiş durumda. Halbuki kemençe İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde farklı adlarda kullanılıyor. Mesela Yunanistan’da kemençeye lira deniyor” dedi.

Derya Türkan kimdir?

1973 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul sıralarında Fikret Kızıltuğ’dan müzik ve blok flüt dersleri aldı. 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümüne girdi ve İhsan Özgen’le kemençe çalıştı. 1994 yılında aynı okulun Çalgı Eğitimi Yüksek Bölümünden mezun oldu. Birçok konserde yer alan sanatçı, Murat Aydemir’le birlikte ‘Ahenk’ adında bir CD çalışması yaptı. Ayrıca Kudsi Ergüner’le Fransa’da kayıtları yapılan ve yayınlanan ‘Chemins’(Yollar) adlı bir CD çalışması da vardır.

Derya Türkan, 2012 yapımı Argo adlı Hollywood filminin müziklerini kemençesiyle icra etti.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x