Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Kazan Lokantası Pandemi’ye Direniyor

İşletmeci Cemal Ersoy pandeminin başladığı geçen yılın şubat ayından bu yana, 18 çalışanından bir tekini bile işten çıkarmadı. Lokanta personeli tam kadro çalışıyor.

Pandemi döneminde birçok iş yeri özellikle de kafe, lokanta ve restoranlar; iş kaybı nedeniyle zorunlu olarak personel azaltma yoluna gittiler. Ya doğrudan işten çıkartmalar oldu ya da ‘ücretsiz izin’ devreye sokuldu.

Az sayıdaki işletme sahibi ise olumsuz şartlara direnerek mevcut personelini muhafaza etti. Bunlardan biri de; şehir merkezinde pandemi döneminden kısa bir süre önce açılan Kazan Lokantası’nın işletmecisi Cemal Ersoy oldu.

Pandeminin ilan edildiği şubat ayı itibari ile Kazan Lokantası’nda 18 personel görev yapıyordu. Cemal Ersoy fedakarlık gerektiren bir karar alarak; tüm çalışmalarına, işlerine devam edecekleri yönünde müjde verdi.

Ve aradan 1 yıl geçmesine rağmen 18 kişilik kadro tek bir fire vermeden her gün iş başı yapıyor.

Cemal Usta gazetemize yaptığı açıklamada; “Personelimle konuştum. Kimseyi mağdur etmeye gönlümün  el vermediğini ifade ettim. Tam 1 yıldır  ‘al – götür’ sistemiyle hizmet veriyoruz. Temel masraflar çıktıktan sonra, kazancımızı personele pay ediyoruz. Bu süreçte tedarikçilerimize borçlandık. Devletten herhangi bir destek alamadık. Pandeminin bir an evvel sona ermesini ve normal şartlara geri dönmeyi bekliyoruz” dedi.

Cemal Ersoy hükümetin bu süreçte işletmelere yönelik yardım uygulamasına da bir eleştiri getirerek; “Devlet özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere, borçlarını ödeyebilmeleri ve ayakta kalabilmeleri için kredi vermeli.  Ama bu pratikte böyle olmadı – olmuyor. Her türlü teşvikten, zaten altın çağını yaşayan tekelleşmiş marketler vb şirketler yararlanıyor.  Yukarıdakilerden, aşağıya bir şey damlamasına imkan kalmıyor. Bu durum; küçük ve orta ölçekli firmaların ve beraberinde tedarikçilerinin iflasına sebep olacak, Türkiye ekonomisinde onarılması zor derin yaralar açacak bir  çarpıklıktır.

Biz hibe istemiyoruz. Tedarikçilere borçlanmak yerine, devlete borçlanalım. Çünkü tedarikçilerimize  ödemelerini yapabilirsek, çarklar dönmeye devam eder, durmaz.

Bölgemizin milletvekillerini, ilçemizin kaymakamını, belediye başkanımızı yanımızda görmek, onları en doğru şekilde bilgilendirmek, uyarmak, dolayısıyla yardımcı olmak istiyoruz.  Gemi batarsa hepimiz batarız” sözlerine yer verdi.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x