Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KARAGÖZ FESTİVALİ BAŞLADI

Bu yıl ikincisi düzenlenen Karagöz Festivali’nin Pendik ayağı başladı. Festival kapsamında okullarda Hacivat Karagöz konulu söyleşiler düzenlenirken kurulan atölyelerde öğrencilere kukla yapım sanatı öğretiliyor.

İstanbul Karagöz Derneğinin bu yıl ikincisini düzenlediği Karagöz Festivali başladı. Festivalin Pendik ayağında okullarda söyleşiler düzenlenip atölyeler kuruluyor. Pendik Belediyesinin de desteğiyle gerçekleştirilen festival, ekim ayının sonuna kadar 15 farklı ilkokul, ortaokul ve lisede sürecek. Söyleşi ve atölyeye katılan öğrencilere Hacivat Karagöz Kuklası verilecek.

Sinemanın ilk atası: Hacivat Karagöz Oyunu

İkinci Karagöz Festivali kapsamında ilk program Kaynarca Şevket Sabancı MTA Lisesi’nde, Türk Karagöz ve kukla sanatçısı Üstün İnanç’ın söyleşisiyle başladı. Üstün İnanç, Hacivat Karagöz oyununun 16. yüzyıla kadar dayandığını, günümüzde ise unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek bu tür festivallerle bu oyunu yeni nesle anlatmak istediklerini belirtti. Hacivat Karagöz’le ilgili bilinen yanlışları da anlatan Üstün İnanç, bu oyunun bir gölge oyunu olmadığını belirterek: “Gölge oyunu olması için perde de gölge olması gerek. Oysa Hacivat Karagöz’de perdede renkli kuklaların dışında gölge göremezsiniz.” dedi. Üstün İnanç, bu anlamda Hacivat Karagöz Oyununun tekniğinden dolayı sinemanın atası olarak nitelendirilebileceğini söyledi.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x