Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KALBİMİZDE YAŞIYORLAR

ARKADAKİLER (SOLDAN SAĞA) : Cafer Hoşgöz, Hulusi Altıok, Ramazan Necipoğlu, İbrahim Özdemir, Emin Derbant, Emin Avcı, Ali Çubukçu, Münevver Çubukçu, Remziye, Sabahat Kireç, Mustafa, Mustafa Akyol (Kaymakam), Sacit Derbant, Rasim Akdemir, Ethem Vural, Ali Babaali, Kamil Esen, Nedime Doğaner, Güler Şimşeker

ÖNDE OTURANLAR (SOLDAN SAĞA) : Methi Uygur, Hatice Tuksal, Hayriye, Sabahat, Enveriye Avşaroğlu, İkbal Çakarer, Müyesser Gürbüz, Ayten Çubukçu, Safiye İyiaydın, Kezibe Elibol, Zeynep Meşeli

Pendik Gazetesi, mübadele sonucu ilçemize yerleşen vatandaşlarımızdan 30’unu, bundan 26 yıl önce (10 Mayıs 1994) bir araya getirmişti. Ne yazık ki onlardan hiçbiri artık aramızda değil. Her birini kalbimizde yaşatıyoruz

1923’TE İMZALANAN Lozan protokolü ile Türkiye’deki Rumlarla, Yunanistan’daki Türkler zorunlu olarak yer değiştirdiler.
Bu tarihten sonra, asırlardır bir Rum köyü olan Pendik’e Yanya ağırlıklı olmak üzere, Drama, Girit, Selanik, Kavalalı mübadiller yerleştirildi.

Pendik Gazetesi, mübadele sonucu ilçemize yerleşen vatandaşlarımızı, bundan 26 yıl önce (10 Mayıs 1994) ve mübadele tarihinden tam 70 yıl sonra 8 Mayıs 1996 Pazar günü saat 15:00’da Pendik Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya getirmişti.
O tarihte Trakya ve Balkanlardan Yanya, Drama, Selanik, Kavala ve Girit’ten gelerek Pendik’e yerleşen 900 kişiden, hayatta kalan 55 kişi organizasyona davet edilmişti.
Yapılan çalışmalar sonucu mübadillerle tek tek ilişkiye geçilmiş ve bunun neticesinde 30 mübadil vatandaşımız davete icabet edebilmişti. Organizasyona sağlık nedenlerinden dolayı katılamayan ya da kendilerine ulaşılamayanlar olmuştu.
Mübadiller, Pendik’e gelişlerinin 70.yılında ikinci kez bu kadar kalabalık olarak bir araya toplanmışlardı.

Bu önemli buluşmanın organizatörü Pendik Gazetesi Yazı İşleri Müdür Metin Yazıcı o günü bakın nasıl anlatıyor:
“Çok çalışmıştık ama davete kaç kişinin geleceğini önceden tahmin edemiyorduk. O dönemin şimdi rahmetli olan Pendik Kaymakamı Mustafa Akyol da davetlilerimiz arasındaydı. İşin ucunda mahcup olmak da vardı. Saat 15:00’da ilk olarak Kaymakamımız geldi. Ardından mübadiller gelmeye başladı.
Bir, iki, üç derken 30 kişilik bir kalabalık toplandı. Kendileri için fuayede çay, kek vs. hazırlamıştık.
Mübadil vatandaşlarımız da buluşmadan pek memnun kalmışlardı. Her köşede eski Pendik’le ilgili sohbetler ediliyor, anılar tazeleniyordu.Bu sohbetler iki saat kadar sürdü. Kaymakamımız Mustafa Akyol da çok etkilenmişti. Hem bize hem de mübadil vatandaşlarımıza hassasiyetlerinden dolayı bir teşekkür konuşması yaptı.Daha sonra toplu bir hatıra fotoğrafı çektik.
O an çok özel bir an yaşandığını ve çektiğimiz bu fotoğraf ile aslında bir tarih yazmakta olduğumuzu ancak yıllar geçtikten sonra, bu günlerde anlayabiliyoruz.
O gün birlikte olduğumuz, fotoğraf çektirdiğiniz, anılarını paylaştığımız eski Pendik’le ilgili sohbetler ettiğimiz o muhteşem insanlardan hiçbiri bugün ne yazık ki aramızda değiller.

Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyor, her birini kalbimizde yaşatıyoruz”

1932 yılında Pendik Belediyesi de mübadilleri bir araya getirmişti

Kürsüde Pendik’in Yanyalı ilk Belediye Başkanı M.Abdullah Ekim

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x