Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KADİR BAYRAM: PESİAD’DA TECRÜBE VE DİNAMİK YAPIYI BİR ARAYA GETİRDİK

Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği (PESİAD) Başkanı Kadir Bayram, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Mustafa Şahinyılmaz ve Şahin İpek olmak üzere geçtiğimiz cumartesi günü yerel basın mensupları ile dernek binasında bir araya geldiler.

PESİAD’ın yeni dönem faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığı ve genel gündemin değerlendirildiği, karşılıklı sohbet ve soru cevap şeklinde geçen toplantı yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Koronavirüs salgını nedeniyle ölenlere rahmet, tedavisi devam edenlere de şifa dileyerek sözlerine başlayan Kadir Bayram, PESİAD’ın  pandemi dönemi ile ilgili faaliyetleri hakkında şu bilgileri aktardı:

PANDEMİ BAŞLANGICINDA KRİZ MASASI OLUŞTURDUK

“PESİAD olarak ilk vakaların ardından harekete geçtik. Derhal bir kriz masası oluşturarak vatandaşlarımızın taleplerini öncelikle kamu kurumlarıyla birlikte paylaşarak çözüm sürecine ortak olduk. Kimi talepleri de kendi bünyemizde üyelerimizle karşıladık. Sağlık çalışanlarımızın ulaşım noktasındaki problemlerini çözdük. Dernek üyelerimizin işyerlerinin dezenfekte işlemlerini gerçekleştirdik. ‘Biz Bize Yeteriz’ kampanyasına destek verdik.

Yine bu dönemde eski bir Osmanlı geleneğinden ilham alarak; 36 mahallemizde bakkallardan veresiye defterlerini satın alarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın borçlarını ödedik. Bu noktada belediyemizden de önemli destek aldık. Ramazan ayında da, ihtiyaç sahibi ailelere erzak kolilerinin dağıtımını her yıl olduğu gibi aksatmadan gerçekleştirdik.

Bu süreçte mevcut gündem ile ilgili değerlendirmeler yapmak ve rutin çalışmalarımız çerçevesinde; video konferans sistemi ile toplantılarımıza ara vermeden devam ettik”

EKONOMİ HAYIFLANARAK DÜZELMEZ

Koronavirüs sürecinden dolayı bir çok iş insanının sıkıntılar yaşadığını ifade eden Bayram, “Devletimizin iş hayatına yönelik yapmış olduğu destek ve tedbirler hakkında, esnaf ve iş insanlarımızı bilgilendirerek, katkı almalarını sağladık. Hayat devam ediyor. Ekonomimizin daha güçlü hale gelmesi için olumlu atılımlar yapmamız gerekiyor. Biz PESİAD olarak bu noktada mevcut üyelerimizin iletişimini ve aktivasyonunu güçlendirmek için; bir ‘Sektörler Kurulu’ oluşturduk. Toplam 270 üyemiz var. Bu üyelerimizi sanayi (65), inşaat (90), hizmet sektörü (100) olmak üzere kendi içinde üç ana gruba ayırdık.  Bu sektörlerin kendi aralarında kaynaşıp fikir alışverişi – çalıştay – danıştay yaparak sorunlarını daha kolay çözebileceklerini ve inovasyonal atılımlar gerçekleştirebileceklerini düşünüyoruz. Bu arada, ‘PESİAD Kart’ uygulamasını hayata geçirerek üyelerimize minik bir destek daha vermiş olacağız” dedi.

TECRÜBE VE DİNAMİK YAPIYI BİR ARAYA GETİRDİK

Kadir Bayram, “PESİAD siyasi bir yapı değildir. Derneğimizin her partiden üyeleri mevcut. Dikkat ederseniz sosyal ve kültürel etkinliklerimizde de yine geniş bir siyasi yelpazeden konukları davet ederek paylaşımlar yapıyoruz.

Dernek olarak kuruluşumuzdan bu yana birçok sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyet gerçekleştirdik. Deneyimler kazandık. Mevcut yapımızda; fikrine başvurabileceğimiz birçok tecrübeli büyüğümüz ve genç, dinamik üyemiz var. Bu yapı ve anlayışla geleceğe güvenle bakıyoruz” şeklinde konuştu.

GELECEĞİN DÜNYASINI GÖZETİYORUZ

Yeni dünya düzeni ile ilgili de konuşan Kadir Bayram; “Gördüğümüz o ki; yeni dünyada bilimin, teknolojinin, tarımın, sanatın özel bir önemi olacak. Dolayısıyla ülkemiz insanının ve özellikle gençlerimizin nitelik kazanmasına özel önem ve destek veriyoruz. Geçtiğimiz yıl Gebze Teknik Üniversitesi ile “Yenilikçi ve Sürdürülebilir Tarım Teknolojileri” alanında iş birliği protokolü imzalayarak milli tarımın gelişmesine ve ulusal gıda güvenliğine katkı yapacak bilimsel projelerin yürütülebilmesine destek verdik.

Aynı zamanda Pendik Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak projemiz olan ‘Pendikli Gençler İcat Çıkarıyor’ başlıklı bilim ve teknoloji yarışmasının ikincisini düzenledik. Bu yarışmada dereceye giren öğrencilere yönelik Teknopark ve İTO ile görüşmeler yapılarak projelerin hayata geçirilmesi yönünde adımlar attık. Bu tip faaliyetlerin tamamına katkılarımızı sürdüreceğiz” sözlerine yer verdi.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x