Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KADINLARA İLETİŞİMDE YAPTIKLARI HATALARI ANLATTI

 “Her Anne Bir Okul”  Eğitim Programında ‘İletişim Sanatı’ konulu seminer veren Uzman Klinik Psikolog Rukiye Karaköse, kadınların açık konuşmak yerine ima ettiğini, erkeklerin ise çoğu kez bunları anlayamadığını belirterek, “Söylemek istediğinizi açık bir biçimde söyleyin” dedi.

Pendik Belediyesi’nin PEKDER ve İGETEV işbirliğinde ücretsiz olarak düzenlediği  Her Anne Bir Okul seminerleri, kadınlardan yoğun ilgi görüyor.  Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde hafta içi iki gün verilen seminerlerde uzmanlar tarafından farklı konularda eğitim sunuluyor.  Uzman Klinik Psikolog ve Yazar Rukiye Karaköse ise verdiği seminerde  kadınlara  hem eşleri, hem çocuklarıyla iletişimi konusunda önerilerde bulunarak:  “Kelimelerden daha fazla, onu nasıl söylediğiniz önemlidir. Mesaj verirken beden dilinin etkisi yüzde 55’tir.  Bir şeyi anlatırken karşınızdakine uygun iletişim biçimi seçin ve incitmeden söyleyin. Eğer herkesle sorun yaşıyorsanız belki de sorun sizden kaynaklanmaktadır.” dedi.

Kadınlar empatiye, erkekler çözüme odaklı

Kadın ve erkek beyninin farklı çalıştığını söyleyen Karaköse: “Bir sorun olduğunda kadınlar daha çok empati kurarak konuya yaklaşır. Bu yüzden hem teselli eder hem de anlayış bekler. Erkekler ise çözüm üretmek ister, bulamayınca da öfkeye kapılır.” dedi.

İma etmek yerine açık konuşmak gerekir

Kadınların duygularını açıkça ifade etmek yerine imalarla anlatmayı seçtiğini de belirten Karaköse: “Kadınlar kendi aralarında imaları kolayca anlar; çünkü bu şekilde yetiştirilirler. Erkekler ise imaları anlayamaz. Bu yüzden  konuşurken söylemek istediklerinizi ima etmek yerine açıkça ifade edin.” tavsiyesinde bulundu.

Savunmaya iterseniz iletişim kopar

Karaköse, çocuklarla iletişim konusunda da onların farklı öğrenme biçimleri olduğuna dikkat çekerek, “Yaşayarak öğrenen bir çocuğa anlatarak mesaj vermeye çalışmak yerine ona uygun bir kullanılmalı” dedi. Konuşurken suçlama, yargılama ve genellemeden uzak durulması gerektiğini  vurgulayan Psikolog Rukiye Karaköse, “Eğer karşınızdakini savunmaya iterseniz, iletişim biter.” dedi.

3 Mayıs’ta sona erecek

Hafta içi iki gün 10.00-12.00, 12.30-14.30 saatleri arasında gerçekleştirilen Her Anne Bir Okul programına katılım serbest. Program kapsamında 12 Nisan’da Sağlıklı Ailenin Temel Özellikleri, Çocuk ve Din,  16 Nisan’da Çocuk ve Ergenlerde Ruhsal Sorunlar, Sivil Toplum Çalışmalarında Kadın konuları ele alınacak. Daha sonraki günlerde Çevre, Tüketim Bilinci, Duygu Kontrolüa gibi konularda eğitimlerin verileceği program, 3 Mayıs’ta sona erecek.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x