Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

KADIN CİNAYETİ SON BULMALI

Türkiye 2020 Mayıs ayından beri covid-19 salgını nedeniyle karantina altında ama kadın cinayetleri azalmadı. Haziran ay erkekler tarafından 27 kadın öldürüldü, 23 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Yardım isteyen kadın sayısı ise arttı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, geçen haziran ayında 27 kadının öldürüldüğünü duyurdu. Platformun açık kaynaklardan derlediği bilgilere göre öldürülen 27 kadın, 23 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

ŞİDDET BOYUT DEĞİŞTİREREK DEVAM EDİYOR

Kadınların ölüm sebeplerinin tespit edilememesinin kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin görünmez kılınmasının bir sonucu olduğu belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

YARDIM İSTEYEN KADIN SAYISI ARTTI

Kadınların geçmiş dönemlerde en çok boşanmak, ayrılmak, çalışmak gibi kendi hayatlarına dair karar alırken öldürüldükleri belirtildi. Dijital şiddet nedeniyle başvuranların sayısında da artış yaşandığı vurgulandı. Kadınların bu süreçte haklarını; boşanmayı, ayrılmayı, şikâyeti ertelemeleri dikkat çekti.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x