Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

JAPON BİLİM İNSANININ “KORONAVİRÜS DOĞAL DEĞİL, ÇİN’DE ÜRETİLDİ” İDDİASI ASPARAGAS ÇIKTI

Pek çok teorisyene göre II. Dünya Savaşı’ndan sonra insanlığı etkileyen en önemli olaylardan birisi olarak gösterilen yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili her geçen gün yeni iddialar ortaya atılmakta. Nobel ödüllü Japonya Fizyoloji Tıp Profesörü olan Prof. Dr. Tasuku Honjo, koronavirüsün Çin tarafından üretildiğini iddia etti. Ancak bu iddia Honjo’nun kendisi tarafından yalanlandı.

Çin’de ortaya çıkan salgınla ilgili Çin yönetiminin sorumluluk almaması ve üstelik bunun aksi politikalar yürütmesi, dünyadaki pek çok ülkeden de tepki çekiyor. Ayrıca, koronavirüsün doğal olarak ortaya çıkmış olamayacağı yönündeki iddialar da dillendirilmeye başladı. Son olarak, 2018 yılı Nobel Ödülü sahibi, Japonya Fizyoloji Tıp Uzmanı, Prof. Dr. Tasuku Honjo, koronavirüsün (Kovid-19) doğal yollarla oluşmadığını Çin tarafından bilinçli bir şekilde üretildiğini iddia edilmişti. Ancak Japon bilim insanının böyle bir açıklamada bulunmadığı teyit edildi.

“KORONAVİRÜS DOĞAL DEĞİL, ÇİN ÜRETTİ” İDDİASI

Japon bilim insanı Prof. Dr. Tasuku Honjo, koronavirüsle ilgili olarak “Koronavirüsün doğal olmadığını yüzde 100 güvenle söyleyebilirim, yarasalardan da gelmedi, Çin bunu üretti.” şeklinde iddiayı ortaya attığı yabancı kaynaklarda ve Türkçe çevirisini yapmış Türkçe haber sayfalarında yer aldı. Honjo’nun iddiasında güya, “Koronavirüs kendiliğinden doğal olaraj ortaya çıkmış olsaydı, böyle tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkilemezdi. Doğaya göre, sıcaklık her ülkede farklıdır. Doğal olsa idi, sadece Çin ile aynı sıcaklığı olan ülkeleri olumsuz etkilerdi.” ifadelerine yer veriliyordu, ancak bütün bunlar kurmaca bir dezenformasyon olduğu öğrenildi.

ÜNİVERSİTE VE HONJO: BÖYLE BİR AÇIKLAMAMIZ YOK

Kyoto Üniversitesi resmi internet sitesi Profesör Tasuku Honjo’nun görüşlerini temsil ettiği iddia edilen yanıltıcı haberler nedeniyle 27 Nisan’da Honjo’nun açıklamasını paylaştı. Profesör Tasuku Honjo Covid-19 salgınının neden olduğu acı, ekonomik kayıp ve benzeri görülmemiş küresel ıstırabın devamında, adının yanlış bilgi ve suçlamaları yaymak için kullanılmasına üzüldüğünü belirtti ve iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x