Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

İYİ KOMŞU ‘AİLEDİR’

‘Komşuluk ilişkileri’ konulu kamuoyu araştırmamızda; bu kavramın halen önemsendiği ortaya çıktı. Ev hanımı Ayşe Oruç’un ‘İyi komşu ailedir’ sözü de haber başlığımızı oluşturdu

Alt ve orta gelirli ailelerin geçim derdiyle boğuştuğu, zenginlerin kendilerine özel bir dünyada yaşadığı şu dönemde; insan ve bunun paralelinde komşuluk ilişkileri eskiye oranla hayli zayıflamış durumda.

1970’li yılların sonlarına kadarki manzarada, ‘ailecek ev gezmeleri ve saatler süren sohbetler, karşılıklı dayanışma, yardımlaşma, güven duygusu gibi kavramlar yer alırken; günümüzde aynı sitede oturan insanların birbirlerini tanımadığına, en küçük anlaşmazlıklarda tartışmalarının büyüdüğüne şahit olabiliyoruz. Daha içe dönük, bireysel bir yaşam tarzına alıştırılıyor, yalnızlaşıyoruz. Öyle ki aynı aile içinde dahi, birbirleriyle ilişkileri zayıf, adeta özerkliğini ilan etmiş, odaları ayrı, yaşamları ayrı taraflar mevcut!

Karşılıklı sohbet yerine internet, Facebook, Whatsapp vb. sanal alem ortamlarına akıp duruyoruz.

‘Komşuluk’ kavramını işte böyle, ‘Eyvah! Nereye gidiyoruz?’ diyebileceğimiz bir dönemde, Haber Müdürümüz Gizem Çelik ve Muhabirimiz Ayşe Özyurt Pendiklilerle konuştular.

Araştırmanın ‘komşuluk ölmemiş’ diyebileceğimiz sonuçları yüreğimize su serpti şimdilik…

Kültürümüzdeki, “Ev alma komşu al”, “Komşuda pişer bize de düşer”, “Komşu komşunun külüne muhtaçtır”, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” anlayışının süregitmesi dileğiyle sözü Pendiklilere bırakıyoruz.

BÜNYAMIN ÇAKICI 59 EMEKLİ: Komşu denince kan bağı olmasa da ‘aileden de yakın olan kişi’ aklıma geliyor.  Her gün komşularımı görüyorum. Ama evlerine sık sık gitmiyorum. Eskisi gibi gidip çay kahve içemiyoruz. Eskiden komşumuza gidip 5-6 saat sohbet ederdik. Şimdi maalesef o kalmadı. Komşumu seçerken samimiyetine bakarım. Komşum farklı görüşlü de olsa beni ilgilendiren insanlığıdır.

HÜSEYİN GÜL 30 ÇALIŞMIYOR: Bir ihtiyacım olduğunda rahatlıkla komşularımdan isteyebiliyorum. Bayramlarda, özel günlerde gidip oturuyoruz. Eskisi kadar komşuluk ilişkisi kalmadı. Önceden ‘ev alma komşu al’ derlerdi. Ama artık insanlarda güven duygusu yok. Bazen komşularımla park konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Hayvanlar için çöpün kenarına yemek koyuyoruz. Komşularımdan biri evime koku geliyor diye laf yapmıştı. Açıkçası çok şaşırmıştım. Komşumu seçerken duyarlı, güvenilir, eğitimli ve elit olmasına dikkat ediyorum.

AYŞE ORUÇ 52 EV HANIMI: Oturduğum binadaki komşumun kapısını günde en az 3 kez çalarım. 30 yıllık komşularımla beraber yer, içeriz. İyi komşu ‘ailedir’. Fakat evimin karşısına yeni bir bina yapıldı. O binadaki insanlarla henüz tanışmadık. Komşumu seçerken güven vermesine dikkat ediyorum.

ESMA GEDİK 59 EMEKLİ: Komşularımın kapılarını çok sık bir şekilde çalıyorum. Komşularım akrabalardan daha yakın. Bir sorun olduğunda önce onlar duyuyor. Akrabalar sonradan öğreniyor. Ama daha çok karşı komşumla görüşüyorum. Apartman katları yükseldikçe komşuluk ilişkileri zayıflıyor. Komşumu seçerken güler yüzlü, saygılı, komşuluk haklarını bilen insanları tercih ediyorum.

BÜLENT ŞENTÜRK 41 İŞLETMECİ: Komşuluk denince yardımlaşma, dayanışma, huzur aklıma geliyor. Gördüğüm zaman birbirimize selam veriyoruz, yardımlaşıyoruz. Fakat ben onlara gitmiyorum, onlar da bana gelmiyorlar. Anlayışlı ve duyarlı insanlarla görüşüyorum. Bencil komşuları tercih etmem.

ARZU MUTLU 65 EMEKLİ: Komşularımla neredeyse hiç görüşemiyoruz. Artık ‘Merhaba’ bile diyemiyoruz. Komşu denince aklıma kardeşlik geliyor. Ama eskisi gibi komşuluk kalmadı. Haberlerde komşular arasında neler olup bittiğini görüyoruz. Önceden olsa komşularıma çocuklarımı emanet edebiliyordum. Şimdi güvenemiyorum. Komşumu seçerken iyi bir insan olmasına, güler yüzlü, tatlı dilli olmasına dikkat ederim.

DENİZ BEKAR 34 ŞİRKET SAHİBİ: Komşularımla çok sık görüşüyorum. Komşu denince aramızda kan bağı olmasa da aklıma akraba geliyor. Bazı komşularımla görüşlerinden dolayı fikir ayrılığı yaşıyorum. Komşumu seçerken aile yapısının olmasına dikkat ediyorum.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x