Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

İŞSİZSİN SEN İŞSİZ KAL!

Sadece Pendik’te on binlerce işsizin olduğu tahmin ediliyor. İşi olanların da işten çıkarılma riski her zaman var

Sıradan bir iş bulabilmenin dahi güçleştiği insanların birer birer işten çıkarıldığı günümüzde, Cem Karaca’nın ‘İşçisin sen işçi kal!’ sözleri artık bir isyanı değil; olsa olsa ‘iyi bir durumu’ çağrıştırır hale geldi. Karaca yaşasaydı, sanatçı duyarlılığı ile bu sözleri ‘İşsizsin sen işsiz kal’ şeklinde yeniden yorumlamak zorunda kalabilirdi…

Bir döneme damgasını vuran Cem Karaca, ‘Tamirci Çırağı’ parçasıyla kendisini dinleyen kitlelerin çığlığını haykırıyordu adeta.
‘Ustam seslendi uzaktan, oğlum al takımları. İşçisin sen işçi kal giy dedi tulumları’ diyordu.
Aradan çok zaman geçmiş sayılmaz. Tamirci Çırağı’nı her ne zaman dinlesek içleniriz hala. Gitarın  tellerinden yükselen tını, Karaca’nın gürleyen sesi yüreğimizi titretir.
Ama bu gün durum biraz değişti. Ve maalesef Cem Karaca’nın o sözleri artık, ayrıcalıklı – memnuniyet verecek bir durumu ifade eder oldu…
Şimdilerde işçi olabilmek için; bir tanıdığa eşe – dosta, torpile, kısmete ya da özel bir donanıma sahip olmanız gerekiyor!
Türkiye erkeğiyle, bayanıyla, yaşlısıyla- genciyle, okumuşuyla-okumamışı ile işsizler ordusuna sahip bir ülke haline geldi.
Sadece ilçemiz Pendik’te on binlerce yakın işsiz bulunmakta. Birçok insan, iyi – kötü bir iş bulabilmek için onlarca- yüzlerce kapıyı çalmakta.
Hemen her gün birçok kişi işten çıkarılıyor. Mevcut çalışanların da ‘iş garantileri’ çoğunlukla yok.
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x