Dünya Haber Girişi : 12 Ekim 2023 10:36

İsrail: Kara harekatına hazırlanıyoruz

İsrail: Kara harekatına hazırlanıyoruz

SON DAKİKA HABERLERİ: İsrail ile Hamas arasındaki çatışma sırasında can kaybı artmaya devam ederken, olası bir kara harekatının gündeme gelme olasılığı merak konusu haline geldi. İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, “Henüz karar vermedik ancak kara harekatına hazırlanıyoruz” ifadeleri yer aldı.

“YAKLAŞAN HERKES VURULACAK”

İsrail ordusu kara harekatına henüz karar verilmediğini ancak hazırlıklarını sürdürdüklerini duyurdu. Yapılan açıklamada “Saldırılarda 1300 İsrailli hayatını kaybetti, bunların en az 220’si asker. Gazze sınırında güvenlik bariyeri oluşturuyoruz. Yaklaşan herkes vurulacak.” denildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, öldürülen 31 askerin daha kimliğinin açıklanmasına izin verildiği ve askerlerin ailelerinin bilgilendirildiği belirtildi.

GAZZE’DE 1200 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 1200 kişinin yaşamını yitirdiği, 744’ü kadın, 1217’si çocuk olmak üzere 5 bin 339 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Filistin Sağlık Bakan Yardımcısı Yusuf Ebu er-Riş, yaptığı açıklamada, Gazze’de bulunan hastanelerdeki tüm yatakların dolduğunu, ilaç ve tıbbi malzemelerin de tükenmek üzere olduğunu söyledi. Ebu Riş, “İsrail’in Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü bombardımanda vurulanların yüzde 60’ı kadın ve çocuklardan oluşuyor.” dedi.