Gündem Haber Girişi : 23 Ekim 2023 11:08

İsrail bir günde 320 noktayı vurarak 400 Filistinliyi öldürdü

İsrail bir günde 320 noktayı vurarak 400 Filistinliyi öldürdü

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi’ne son bir gün içerisinde düzenlediği saldırılarda 320 noktayı vurdu. İsrail ordusu; çoğu çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan 400 Filistinliyi öldürdü.

Hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 4 bin 700

Bu son kayıplarla birlikte 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırıları sonucu Gazze Şeridi’nde hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 4 bin 700’e yükseldi.

70 Filistinli göz altına alındı

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail güçleri, Batı Şeria’da gece başlattığı gözaltı operasyonlarını sabah saatlerinde de sürdürdü.

Batı Şeria’nın Ramallah, El Halil, Beytullahim, Tulkerim ve Eriha kentlerinde şu ana kadar 70 Filistinli, İsrail güçlerince gözaltına alındı.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASINDA SON DURUM

Hamas‘ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e ‘Aksa Tufanı’ adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

14 bin 245 Filistinli yaralandı

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 700 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

18 gazeteci yaşamını yitirdi

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 18 gazeteci yaşamını yitirmişti.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 24 Hizbullah üyesi ile biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.