Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

İŞİNİ İYİ YAPANA EKONOMİ KÖTÜ DEĞİL

Belli çevrelerin Türkiye ekonomisi ile ilgili ‘batıyoruz’ yorumlarına karşın 4. diş hastanesini açmaya hazırlanan Murat Şahin ile ekonomiyi konuştuk. Şahin, “İşinin gereklerini yerine getiren herkes için ekonomi iyi gider” diyor

Meslek hayatına 1993 yılında ‘protezci çırağı’ olarak başlayan, 2000 yılında ilk laboratuvarını, 2009’da da ilk diş polikliniğini hizmete sokan ve devam eden süreç sonunda 4.diş hastanesinin açılışını yapmaya hazırlanan Alpi Diş Hastanelerinin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahin’e ekonomiyi sorduk.

‘Siz 25 yılı aşkındır aktif olarak ekonominin içinde rol alan, çıraklıktan iş adamlığına, ekonomiyle her safhasında doğrudan temas eden birisiniz. Ne oluyor? Batıyor muyuz, çıkıyor muyuz?’ dedik.

Ve son derece çarpıcı cevaplar aldık.

İşte Murat Şahin’in ekonomiye dair yorumları:

KRİZLERDEN ‘DERS ALMAK’ LAZIM

Ekonomide krizler her zaman olur. Bu krizleri nasıl karşıladığınız önemli. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde işletmeler ‘V’ ve ‘U’ modeli kriz karşılamaları yapıyorlar. Yani olumsuzlukları yaşadıktan sonra bunlardan ders alıp çıkışa geçiyorlar.

Bizde genelde ‘L’ modeli bir kriz karşılama var. Yani olumsuzlukları kabullenip bunlardan şikayet ederek devam ediyoruz. Dibi gördüğümüzde orda kalıyoruz. Ders alıp, çıkışa geçmiyoruz. Bu yüzden de sık sık kapanan firmalar olabiliyor.

Krizler vücuda giren mikroplar gibidir. Onlarla savaşıp yenmek zorundayız.

Nitekim mevcut hükümetimiz bu konuda, her türlü olumsuzluklara rağmen, mücadele edip çıkış yolu bularak örnek bir tablo sergilemekte.

SÖYLENENLERLE GERÇEKLER FARKLI

‘Battık – bittik’ şeklinde çığırtkanlık yapanlar, ekonomik uygulamaları acımasız eleştirenler gerçeği yansıtmıyorlar.

Mevcut hükümet, bugün her işletmenin %20 personelinin maaş + sigortasını ödemekte. Bu uygulamadan kendi kurumlarımda da bizzat yararlanıyorum.

Yatırım kredileri teşvik edici. Faizler her geçen gün düşürülüyor. Yaşanan sıkıntılara rağmen ekonomimiz büyüyor.

Vizyoner yatırımlar gelecek vaat ediyor.

Sahil Yolu Projesi’ne karşı çıkılmıştı. Zaman içinde gördük ki bu; ekonomiye, aynı zamanda sosyal yaşama da çok yönlü katkı sağlayan bir uygulama oldu. Köprüler, birinci sınıf yollar, hızlı tren, metro, dünya çapında bir havaalanı, Kanal İstanbul, yerli otomobil gibi projeler de ülke ekonomisine uzun vadeli katkılar sağlayacak vizyoner projeler.

Geleceğe yatırım yapmadan, yaşanılabilir bir gelecek inşa edemezsiniz.

Bu noktada birlikte hareket eden AK Parti’yi ve MHP’yi takdir etmek gerekir

İŞİNİ İYİ YAPANA EKONOMİ KÖTÜ DEĞİL

Ekonominin kendine has gerçekleri var. İşini iyi ve kaliteli yapacaksın. Defansı sağlam tutacak yani gerekli tedbirleri alıp, ilk rüzgarda savrulmayacaksın. Kazancını savurmayacaksın. Ekonomi ile Rus Ruleti oynamayacaksın. Bütün sermayenizi bir işe yatırırsanız, işler ters gittiğinde çıkış yolu bulmakta zorlanırsınız.

İnovasyona, işinizi geliştirmeye yönelik yatırımlara önem vererek, geleceği planlamak da işin başka bir yönü.

Şikayet edenlerin iyi irdelenmesi halinde, kişisel beceriksizliklere de rastlanacaktır.

Gereklerini yerine getirip, işini iyi yapan kişi ya da kurumlar sıkıntı çekmezler, büyürler…

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x