Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

İş adamı Erçakar’dan Bakan Kurum’a ‘Yanlıştan dönün’ çağrısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 18.05.2021 tarihli genelgesi ile yurt dışından ithal edilen plastik atıkları da ‘hurda’ niteliğinde sayınca; sektörde ciddi bir kriz yaşanmaya başlandı. Yaklaşık 45 yıldır sektörün içinde hizmet vermekte olan Erçakar Plastik’in işletmecisi Muzaffer Erçakar, bu kararın sağlıklı bir karar olmadığını ve düzeltilmesi gerektiğini belirterek Bakan Murat Kurum’a çağrıda bulundu.

Gazetemize konu ile ilgili açıklama yapan Erçakar; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Adana ve Mersin’de yaşanan spesifik bir olayı esas alarak yayımlandığı genelgeyle, yurt dışından ithal edilen plastik atıkları da hurda niteliğinde kabul etti.

Yıllardır resmi olarak süren akış, iş adamlarının ve sanayicilerin aleyhine bozuldu ve iş dünyasında beklenmeyen bir krize – çıkmaza neden oldu.

Türkiye elbette çöplük olmasın ve bunun önüne geçilsin.  Fakat elmalarla armutları karıştırmamak, kurunun yanında yaşın da yanmasına yol açmamak gerekir.

Bu genelge ile yurt dışından plastik atık ithal edip bunu yurt içinde üretime dönüştüren birçok şirket de haksız ve anlamsız yere zarar görmekte.

Örneğin biz Erçakar Plastik olarak, iç piyasada geri dönüştürebilen plastik granür imalatı yapan bir şirketiz.

Pandemi döneminde iç piyasada malzeme temini noktasında sıkıntılar yaşanınca Ukrayna ve Rusya’dan hammadde ithal etmeye başladık. Yaklaşık 4 ay boyunca 3.500 ton malzeme getirdik.

İthal ettiğimiz ürünler için devletimize %18 KDV ve %6,5 vergi ödedik. Devletimize gelir, ekonomiye katkı sağladık. Bu uzun yıllardır devletimizin bilgisi ve kontrolü dahilinde böyle devam ediyor. İthal ettiğimiz ürün ‘çöp’ değil, üretime dönüştürdüğümüz bir malzemedir.

Yayımlanan genelge neticesinde şu an Ukrayna’da parasını ödemiş bulunduğumuz malzemeyi yurt içine sokamıyoruz.

Bizim durumumuzda sektörde yaklaşık 150 kadar firma mevcut. Halihazırda yapılmış birçok kontrat var.  Yayımlanan genelgeyle ekonomiye katkı sağlayan bu işletmelerin tamamı mağdur olmuş durumda. İvedilikle çözüm bekliyorlar.

Bu devlet, bu vatan, bu bayrak, bu millet bizim ve bizler bu ülkenin geleceği için çalışıyoruz. Yaşadığımız ülkenin çöplüğe dönüştürülmesine bizler de rıza göstermeyiz.

Sayın Bakanımız Murat Kurum’dan yanlışın düzeltilmesini; Türkiye’yi çöplük olarak kullananlarla, ithal ettikleri malzemeleri üretimde değerlendiren firmaların ayırt edilmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x