Dünya Haber Girişi : 24 Ocak 2024 16:43

İNSANLIK DIŞI BU İDAMA İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNİ AYAĞA KALDIRDI!

İNSANLIK DIŞI BU İDAMA İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNİ AYAĞA KALDIRDI!

ABD'nin Alabama eyaletinde daha önce 2022 yılında zehirli iğne ile idam etme girişiminden kurtulan mahkum Kenneth Eugene Smith'in perşembe günü nitrojen gazı ile idam edilmesi planlanıyor. Bu yöntem insan hakları örgütlerini ayağa kaldırdı. 

 

ABD'nin Alabama eyaletinde daha önce 2022 yılında zehirli iğne ile idam etme girişiminden sağ kurtulan Kenneth Eugene Smith'in perşembe günü nitrojen gazı ile idam edilmesi planlanıyor. 

 

ZEHİRLİ İĞNE İNFAZINDAN KURTULDU

Kenneth Eugene Smith, Kasım 2022'de onu öldürücü enjeksiyonla infaz edilmye çalışıldı. Kenneth Eugene Smith ölümcül enjeksiyona hazırlanmak amacıyla yaklaşık dört saat boyunca infaz odasında sedyeye bağlı kaldı, ancak personel gerekli iki intravenöz hattan ikincisini Kenneth'in damarlarına bağlamakta zorluk yaşadı. İnfaz yasal olarak belirlenen sürede gerçekleştirilemediği için ertelenmişti.

 

DAHA ÖNCE DENENMEDİ

Azot hipoksisi Alabama, Mississippi ve Oklahoma'da idam cezası yöntemi olarak onaylandı. Yine de hiçbir zaman bir mahkumu öldürmek için kullanılmadı. Önerilen infaz yöntemi, Smith'in burnuna ve ağzına yerleştirilen bir gaz maskesinin solunabilir havayı nitrojenle değiştirmesini sağlayacak ve mahkumun oksijen eksikliğinden ölmesine neden olacak. 

 

 

 

KARAR TEPKİ ÇEKTİ

İnsanlık dışı bu uygulama insan hakları örgütlerini ayağa kaldırdı. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, mahkum Kenneth Eugene Smith'in ABD'nin Alabama eyaletinde 25 veya 26 Ocak'ta azot gazıyla boğularak infaz edilmesi kararına tepki göstererek, bunun durdurulmasını istedi.