Gündem Haber Girişi : 13 Nisan 2023 16:04

İMECE uzaya fırlatılıyor

İMECE uzaya fırlatılıyor

Sanayi veTeknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya nazaran, TÜBİTAK ve Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından fonlanan; müşteri kurumu Savunma Sanayii Başkanlığı, son kullanıcısı Hava Kuvvetleri Komutanlığı olan, TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanan ve geliştirilen, Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE’de heyecanlı geri sayım başladı.

TÜBİTAK UZAY’dan İzlenecek

İMECE, iki ertelemenin akabinde yarın (Cuma günü) Türkiye saati ile 09.48’de ABD’de bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden uzaya fırlatılması öngörülüyor.

Fırlatma merasimi, Ankara’da bulunan TÜBİTAK UZAY’ın yer takip istasyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç ile TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’ın iştirakiyle gerçekleştirilecek.

5 yıl vazife yapacak

680 kilometre irtifada Güneş’e eş vakitli yörüngede konumlanacak İMECE, tasarım vazife ömrü olan 5 yıl boyunca; maksat teşhis, tespit, doğal afet, ziraî uygulamalar üzere birçok alanda ülkemize hizmet verecek. Uydu, dünyanın her yerinden imaj elde edebilecek.

Küp Uydular da uzaya fırlatılacak

Bu ortada İMECE ile birlikte yeniden TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen görüntüleme uydusu AKUP, ASELSAN ve GÜMÜŞ firması işbirliği ile üretilen görüntüleme uydusu KILIÇSAT, PLAN-S firması tarafından üretilen objelerin interneti ve görüntüleme uydusu CONNECTA T2.1 küp uyduları da birebir roket içerisinde uzaya fırlatılacak.

Metrealtı Çözünürlüklü Kamera

Milli imkanlarla geliştirilen yer müşahede uydusu İMECE; BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularından edinilen deneyim ile donatıldı. Türkiye’de birinci defa üretilen metrealtı çözünürlüğe sahip elektro-optik uydu kamerası, TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilerek İMECE'ye entegre edildi. Teknolojik olarak kritik değere sahip bu kamera sayesinde Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü uydu imajı gereksinimi yerli kaynaklarla karşılanacak.

İMECE İle Geliştirildi

İMECE’de elektro-optik kameranın yanı sıra uçuş bilgisayarı, elektrikli itki, yönelim ve yörünge belirleme, güç ve haberleşme alt sistemleri TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanıp, üretildi. İMECE Projesi kapsamında uçuş bilgisayarı yazılımları başta olmak üzere, yönelim ve yörünge yazılımları, tahlil yazılımları, yer istasyonu yazılımları da TÜBİTAK UZAY mühendisleri tarafından geliştirildi. İMECE Uydusuna, TÜBİTAK UME manyetometre ve manyetik tork çubuğu ile TÜBİTAK MAM ise sabit güneş paneli ile katkı sağladı.

İhracat Potansiyeli

İMECE Projesinden elde edilen çıktılar, Türkiye’nin gelecekte sahip olacağı yeni uyduların yapıtaşını oluşturacak. Bu proje ile sahip olunan kritik uzay teknolojilerinin yanı sıra bu alanında yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi kazanımı da sağlanmış olacak. Proje kapsamında üretilen ekipmanların uzay tarihçesi kazanmasıyla Türkiye katma pahası yüksek sistemleri ihraç etme potansiyeli kazanacak.

Şubat’ta ABD’ye Uçtu

Haziran 2022 tarihinden itibaren ısıl vakum, titreşim, akustik ve elektromanyetik uyumluluk testlerini muvaffakiyetle geçen İMECE Uydusu, Şubat ayında fırlatma üssünün bulunduğu ABD’ye gönderildi.

Hibya Haber Ajansı