Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

İBB’DEN OLASI DEPREMDE PENDİK RAPORU

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘’İstanbul İli Pendik İlçesi Olası Deprem Kayıp Tahminleri Kitapçığı’’hazırlandı. Hazırlanan kitapçıktaki verilerin fazlaca iyimser olması, yapılan çalışmanın tutarlılığı noktasında soru işaretlerine yol açıyor!

“İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” verileri kullanılarak, 2020 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı iş birliği ile gerçekleştirildi.

 

Bu kapsamda hazırlanan kitapçıkta; Pendik ilçesine ait deprem tehlike analizleri, kentsel üstyapı ve altyapı unsurlarının risk analizleri ve haritalamalar yapıldı. Deterministik yaklaşım baz alınarak yapılan çalışmada, Mw= 7.5 büyüklüğündeki deprem senaryosu kullanılarak sonuçlar oluşturuldu.

 

Buna göre Mw=7.5 büyüklüğündeki senaryo depreminde, Pendik’teki binaların ortalama %60’ının hasar görmeyeceği tahmin edilmekte. Binaların ortalama %26’sının hafif, %11’inin orta, %2’sinin ağır ve %1’inin de çok ağır hasar görmesi beklenmekte.

 

Mw=7.5 büyüklüğündeki senaryo depreminin, en kötü senaryo olan gece meydana gelmesi halinde, Pendik’te ortalama 195 civarında can kaybı meydana gelebileceği, yaklaşık 101 kişinin ağır yaralanabileceği ve 707 kişinin de hastane şartlarında tedavi görmesi gerekebileceği öngörülmekte.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x